Łącznie ośmiuset obywateli UE, wybranych jako próba socjologiczna z całego kontynentu, w tych miesiącach formułuje swoje zalecenia dla Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i państw członkowskich dotyczące zmian w Unii w nadchodzących latach. Aby było wygodniej dla obywateli.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. To sposób na większe zaangażowanie obywateli w funkcjonowanie Unii” – powiedział Guy Verhofstadt, premier Belgii i lider europejskich liberałów, który uczestniczył w spotkaniu w Warszawie.

Elektrownia jądrowa Dukovany.

Elektrownie jądrowe w Europie będą miały szansę. Przez dwadzieścia pięć lat

Jedna czwarta całkowitej liczby uczestników panelu obywatelskiego zajmowała się tematem zmian klimatycznych i zdrowia. Podobne spotkanie na temat demokracji i prawa odbyło się w grudniu we Florencji. Kolejne panele odbędą się w Dublinie i Maastricht. Instytucje UE mają omówić zalecenia obywateli na wiosnę.

Choć zgodnie z zainteresowaniem mediów i polityków wydawało się, że jednym z głównych tematów w Warszawie będzie planowane włączenie elektrowni jądrowych jako „zielonych źródeł” energii, wśród rekomendacji nie znalazł się rdzeń oporu. „Nie mam zdecydowanego zdania” – powiedział Niemiec Christopher Heumann.

Według Romany Březovská, analityczki Czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych, która uczestniczyła w spotkaniu w charakterze obserwatora, kwestia ograniczenia emisji metanu znalazła się wśród zaleceń obywateli. „Uczestnicy panelu zgodzili się, że potrzeba mniej metanu i dlatego proponują ograniczenie intensywnej hodowli przemysłowej, co stworzy sposób na zmniejszenie emisji, a także zmniejszenie zanieczyszczenia wody” – powiedział Březovská.

Opieka zdrowotna w UE

Inne rekomendacje obejmują obowiązek promowania wykorzystania wodoru produkowanego z odnawialnych źródeł energii czy rozwój roweru jako środka transportu szanującego środowisko i zdrowie.

Jarosław Kaczyński.

ANALIZA: polski rząd grozi Brukseli nieprzestrzeganiem zielonej umowy

Wśród zaleceń zdrowotnych znajduje się fundamentalne żądanie zmiany europejskich traktatów zdrowotnych. Po kilkuletnich doświadczeniach pandemii większość europejskich obywateli zgłosiła propozycję, aby opieka zdrowotna nie była już domeną państw narodowych. Zdaniem obywateli powinno to stać się „kompetencją dzieloną” między Unią a państwami członkowskimi w celu poprawy współpracy.