Equisetum arvense – ZDRAVIE.sk

Skrzyp uznawany jest za cudowne zioło, chociaż wiele osób nadal uważa go za chwast. Znany jest także pod popularną nazwą skrzyp, polny lub czarny bez.

Źródło zdjęć: Shutterstock.com

Podstawowe informacje

Koń wiejski jest wieloletnia roślina zielna, Z pełzającego, przegubowego czarnego kłącza wyłaniają się dwa rodzaje łodyg. Łodygi wiosenne o wysokości około 15 cm, rosnące w marcu i kwietniu, nie są bruzdowane, nierozgałęzione, mają czerwonobrązową barwę i zakończone są kolcem. Po utracie zarodników pędy wiosenne zamierają, a na ich miejscu wyrastają sterylne pędy letnie, rozgałęzione w okółek o cienkich, szorstkich, rowkowanych gałęziach.

Skrzyp rośnie na wilgotnych, wilgotnych glebach gliniastych i piaszczystych. Letnie pędy bez kłączy zbierane są od czerwca do września, suszy się je w wentylowanym miejscu. Podczas sztucznego suszenia temperatura nie powinna przekraczać 50°C. Podczas zbierania należy uważać, aby nie pomylić go ze skrzypem błotnym, który jest trujący!


Przeczytaj także:

Do czego wykorzystuje się babkę lancetowatą?

Substancje czynne

Najskuteczniejszym składnikiem skrzypu jest kwas krzemowy, łatwo przenika do moczu, skóry, błon śluzowych, działa na miejsca, w których zachodzą procesy gojenia. Ma istotne właściwości moczopędne. Przypisuje się mu to może usuwać piasek i rozpuszczać kamienie moczowe.

Zastosowanie w medycynie tradycyjnej

Skrzyp ma szerokie zastosowanie, zarówno w herbacie, jak i w wywarach. Herbatę poleca się na choroby układu moczowego i problemy z nerkami. Często wchodzi w skład urologicznych herbat ziołowych. Znacząco przyczynia się do stwardnienia tętnic, chorób kobiecych i hemoroidów.

Odwar stosuje się do płukania jamy nosowej, przy przeziębieniach, a także do płukania gardła przy stanach zapalnych dziąseł i migdałków. Wskazane jest wyciśnięcie świeżego ziela w mniejsze miejsce krwawienia (z nosa, z rany).

Kąpiel jest odpowiednia przy problemach z krążkami międzykręgowymi.

Zastosowanie w kosmetykach

Polecane dla wieczorne i poranne mycie zmęczonej i starzejącej się skóry. Pory skóry zwężają się, a skóra napina, po umyciu zaleca się zastosowanie kremu odżywczego. Odwar nadaje się również do regenerujących kąpieli włosów i całego ciała.

Preparat skrzypu do użytku wewnętrznego:

2 łyżki suszonego skrzypu zalać 250 ml wody i gotować 30 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie.

Odwar ze skrzypu:

Przygotowujemy 2 łyżki ziół, 500 ml wody, którą gotujemy około 15 minut.

Kąpiel podkowa:

100 g skrzypu polnego zalać 1 litrem zimnej wody, odstawić do zaparzenia na 12 godzin, dodać do kąpieli tak, aby woda sięgała powyżej nerek, kąpiel powinna trwać 20 minut. Następnie owiń się ręcznikiem i kocem i wygrzej się przez kilka minut pod kołdrą lub kołdrą.


Przeczytaj także o tym ziele:

Do czego wykorzystuje się babkę lancetowatą?

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *