PODSUMOWANIE: ukraińskie miasta są bombardowane, UE wzmacnia wspólną obronę

Aktualizacje: 21.03.2022 o 21:20
Opublikowany:

KIJÓW / MOSKWA – Ministrowie spraw zagranicznych i obrony UE uzgodnili nową strategię obrony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, która będzie wymagać m.in. znacznego zwiększenia wydatków wojskowych i bliższej współpracy z NATO. Walki na Ukrainie trwają już czwarty tydzień, a wielu miastom grozi bombardowanie. Katastrofalna sytuacja humanitarna jest szczególnie rozpowszechniona w Mariupolu, który jednak odrzucił rosyjskie wezwanie do poddania się. W Kijowie doszło również do zamachów bombowych, w których w dzisiejszym ataku na centrum handlowe zginęło osiem osób. Według ONZ od początku wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 925 cywilów, a według ukraińskich prokuratorów zginęło również 115 dzieci.

Jednak liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest podobno znacznie wyższa. W samym Mariupolu władze lokalne zgłaszają około 2500 zgonów. Według miejscowego gubernatora rosyjscy żołnierze zbombardowali dziś dwa tuziny autobusów, próbując opuścić miasto wraz z cywilami. Czworo dzieci zostało rannych. Do tej pory z Mariupola ewakuowano zaledwie kilka tysięcy osób, a większość z około 400 000 mieszkańców jest na miejscu. W mieście nie ma prądu ani ciepła, brakuje wody, żywności i lekarstw.

W ciągu prawie czterech tygodni ataku rosyjskim wojskom nie udało się zdobyć większego miasta na Ukrainie. Według niektórych analityków siły rosyjskie kontynuują więc chaotyczne bombardowania, aby wywrzeć psychologiczną presję na Ukraińców. Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony zatrzymano również natarcie wojsk rosyjskich na Kijów. Ukraina twierdzi, że od początku wojny Rosja straciła około 15 000 żołnierzy, prawie 500 czołgów i około 100 samolotów; jednak tych informacji nie można zweryfikować z niezależnych źródeł. Ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Kang odrzucił dziś wiadomość o próbie uzyskania przez Rosję pomocy wojskowej z Chin. Według niego Chiny nie zamierzają dostarczać Rosji broni ani amunicji.

Rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą nie przyniosły jeszcze znaczących postępów, powiedział dziś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, oskarżając Kijów o składanie niemożliwych propozycji rosyjskim negocjatorom. Pieskow dał też jasno do zrozumienia, że ​​przedwcześnie jest mówić o możliwym spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z szefem państwa Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który wcześniej zwołał spotkanie.

W rozmowie z czeską telewizją i innymi zagranicznymi mediami w Kijowie tego wieczoru prezydent Ukrainy powiedział m.in., że naród ukraiński powinien zaakceptować każde kompromisowe porozumienie z Rosją w celu zakończenia wojny. referendum. Podkreślił też, że Kijów nie podporządkuje się żądaniom Rosji i że te żądania można spełnić tylko wtedy, gdy zostaniemy zniszczeni.

Zachód nałożył na rząd rosyjski bezprecedensowe sankcje w celu wyczerpania gospodarczego Rosji i zakończenia wojny. Niektóre kraje domagają się jednak jeszcze ostrzejszych ograniczeń, w tym zawieszenia wpływów z moskiewskiego handlu ropą i gazem. Ich embargo jest kontrolowane w szczególności przez kraje bałtyckie i Polskę, podczas gdy inne, takie jak Niemcy, Holandia i Węgry, sprzeciwiają się takim środkom ze względu na zależność energetyczną od Rosji. Dlatego ministrowie spraw zagranicznych UE nie zgodzili się dzisiaj na kształt piątego pakietu sankcji, który zostanie omówiony na czwartkowym szczycie UE.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony UE uzgodnili dziś nową strategię obrony, która obejmuje szybkie rozmieszczenie do 5000 żołnierzy, inwestycje we wspólny rozwój oraz zakup sprzętu wojskowego i nowych technologii. UE zamierza również prowadzić regularne ćwiczenia lądowe i morskie oraz wzmocnić swoje operacje cywilne i wojskowe.

Prezydent Zelenyski, który przebywa w zbombardowanym Kijowie i przemawia do członków różnych krajów poprzez wiadomości wideo, wielokrotnie wzywał do wzmożonych działań przeciwko Moskwie. Ostatni raz przemawiał w izraelskim parlamencie w niedzielę. W opublikowanym dziś poście wideo przemawiał również do obywateli Niemiec, wzywając ich kraj do zerwania wszelkich więzi gospodarczych z Rosją, a tym samym do pozbawienia Kremla środków na kontynuowanie wojny.

O sytuacji na Ukrainie rozmawiali dziś na odległość prezydent USA Joe Biden, jego francuski odpowiednik Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. pomoc humanitarna.

Według ONZ dziesięć milionów ludzi, czyli jedna czwarta ludności Ukrainy, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Prawie 3,5 mln z nich uciekło za granicę. Około 90 procent ukraińskich uchodźców to kobiety i dzieci. Większość uchodźców uciekło przez Polskę, według dzisiejszych danych Straży Granicznej było 2,144 mln uchodźców. Wielu z nich kontynuowało podróż do innych krajów europejskich. Na przykład, według policji, 225 000 uchodźców z Ukrainy uciekło do Niemiec.

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział dziś, że jego kraj jest gotowy do pomocy innym krajom, takim jak Czechy, w atakowaniu ukraińskich uchodźców. Ćwierć miliona uchodźców przekroczyło słowacką granicę z Ukrainą od początku walk, ale około 44 700 z nich złożyło wnioski o tymczasowych uchodźców ze Słowacji. Wielu innych kontynuowało podróż do innych krajów. Według rządu Czechy są już na granicy liczby uchodźców, które bez większych problemów przyjęły. Czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakušan powtórzył w niedzielę, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 270 000 osób uciekło.

Wojna na Ukrainie zagraża także biednym krajom Afryki, które są uzależnione od importu pszenicy z Ukrainy i Rosji. Na przykład w Sudanie, gdzie około jedna trzecia populacji potrzebuje pomocy humanitarnej, prawie co druga osoba może być głodna z powodu wstrzymania importu pszenicy, powiedział David Wright z Save the Children.

Europejscy rolnicy również borykają się z problemami z powodu rosnących cen pszenicy i wysokich kosztów energii, które przed wojną gwałtownie wzrosły. Dlatego Komisja Europejska przeznacza na ich pomoc nadzwyczajne 500 milionów euro (12,5 miliarda CZK), powiedział czeski minister Zdeněk Nekula po spotkaniu ministrów rolnictwa UE. W ramach środków nadzwyczajnych rolnicy mogą również obsiać część ziemi, którą musieli opuścić zgodnie z przepisami UE.

Wojna na Ukrainie… ZOBACZ ONLINE

Rosyjskie ukraińskie kolory

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *