Polska uruchamia własne serwery Minecraft dla dzieci » Vortex

W tej chwili duża część z nas zamknięta jest w domach i czeka na dalszy rozwój sytuacji nie tylko w naszym kraju, ale docelowo także na świecie. Dotyczy to oczywiście także najmłodszych i tych, którzy mają obowiązek uczęszczania do szkoły. W praktyce to właśnie oni najbardziej odczuli trwającą w naszym kraju kwarantannę. Wraz z zamknięciem szkół musieliśmy od razu zacząć myśleć, jak sobie z tym poradzić, jak zapewnić uczniom rozrywkę w domu i jednocześnie kontynuować ich edukację. W tym celu na całym świecie powstaje kilka inicjatyw kierowanych przez firmy technologiczne i informatyczne, które starają się pomóc choćby poprzez szybkie udostępnienie swoich skądinąd płatnych usług, aby zapewnić uczniom i ich domom jak najlepsze warunki do edukacji domowej. Oczywiście instytucje rządowe też starają się zrobić to samo, a niektórym udaje się znaleźć naprawdę oryginalne instrumenty. Kiedy gdzieś wybiera się formy udostępniania materiałów online i w najlepszym przypadku przynajmniej interaktywnych arkuszy ćwiczeń, nasi północni sąsiedzi zrobili to zupełnie inaczej i studenci mogą łączyć się z wydzielonymi przez państwo serwerami Minecrafta.

W tym przypadku celem dzieła, a tym samym gry, jest zbudowanie replik pewnych prawdziwych budynków.

Odpowiadają tam za Ministerstwo Cyfryzacji, które uruchomiło specjalną stronę internetową Grananny, gdzie znajdziesz przede wszystkim mnóstwo interaktywnych materiałów dydaktycznych. Należą do nich na przykład quizy, zajęcia szkoleniowe online i inne pomoce do nauczania w domu. I tutaj można natknąć się na specjalny serwer Minecraft dla polskich studentów. Tam gracze mogą przyłączać się i wykonywać zadania twórcze, pod warunkiem spełnienia wymogów formalnych (posiadanie oryginalnej gry i polska legitymacja studencka). W tym przypadku celem zadania, a co za tym idzie i gry, jest zbudowanie replik pewnych prawdziwych budynków. A motywacji dodaje fakt, że całość odbywa się w formie trwającego do 27 marca konkursu, którego celem jest oczywiście maksymalna lojalność. Można następnie zastosować inne pomysły, ale jako przykład może to również doskonale działać w przypadku innych.

Za powstaniem serwisu stoi firma Neverlight Association, która poza tym zajmuje się wydarzeniami e-sportowymi, turniejami oraz wydawaniem gier planszowych. Oprócz edukacji dzieci poza szkołą, głównymi obszarami projektu są także działania mające na celu zmotywowanie uczniów i studentów do pozostania w domach w zaistniałej sytuacji i uniknięcia niepotrzebnego rozprzestrzeniania się infekcji. Można więc właściwie powiedzieć, że o ile dzieci zwykle trzeba przeganiać od komputerów i ekranów za pomocą miotły, o tyle dziś sytuacja jest odwrotna. A jeśli celem jest jednocześnie edukacja dzieci, to podobny interaktywny format zdecydowanie nie jest szkodliwy.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *