Co utrudnia rozwój superszybkiego internetu w Czechach

Artykuł powstał we współpracy z Quantcom

Większość technologii internetowych wykorzystuje impulsy elektroniczne do przesyłania danych. Natomiast kabel optyczny działa na zupełnie innej zasadzie, gdy przesyła dane za pomocą wiązek światła, które przemieszczają się przez włókna światłowodowe o długości zaledwie kilku mikrometrów.

Zaletami sieci optycznych są przede wszystkim szybkość transmisji danych, stabilność połączenia internetowego, a także związane z tym bezpieczeństwo transmisji danych. Sieci optyczne umożliwiają dostawcom usług internetowych udostępnianie połączeń Gigabit, transmisji telewizyjnych 4K oraz usług powiązanych, takich jak telefon, telewizja oraz stacjonarny i bezprzewodowy Internet. Rodzaj oferowanych usług będzie oczywiście zależał od dostępności szybkiego łącza optycznego.

Władze budowlane spóźniają się

Chociaż sieci optyczne są obecnie słusznie uważane za technologię przyszłości, ich budowa w Czechach przebiega powoli.

Chociaż zasięg czeskiej sieci komórkowej jest bardzo dobry, według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego mniej niż jedna trzecia czeskich gospodarstw domowych ma dostęp do sieci stacjonarnej o bardzo dużej przepustowości, która obejmuje również optykę. W tym kryterium Czesi są poniżej średniej Unii Europejskiej. Według Pavla Kvíčali, zastępcy dyrektora technicznego Quantcom ds. sieci dostępowych oraz kierownika ds. budowy i konserwacji, budowę sieci optycznych utrudnia przede wszystkim niespójne podejście władz budowlanych i ich gmin w procesie wydawania pozwoleń.

„Kupiliśmy ostrożny optymizm po przyjęciu nowelizacji ustawy o budownictwie, która ustanowiłaby centralny urząd budowlany. Mieliśmy nadzieję, że zagwarantuje to jednolitą metodologię dla urzędów regionalnych, należy powołać agencję budowlaną” – mówi Pavel Kvíčala.

Według niego sytuacji nie łagodzą nawet właściciele ziemscy, którzy często chcą zupełnie nierealistycznych cen za przechowywanie infrastruktury optycznej w kraju i kosztów już i tak wymagającej ekonomicznie budowy.

Nie ma biznesu bez niezawodnego połączenia

Pandemia Covidu-19 w pełni wykazała znaczenie szybkiej i bezpiecznej sieci optycznej dla firm. W połączonych sieciach obszaru metropolitalnego Helsinek ruch wzrósł o ponad 30% w ciągu ostatnich dwóch lat, czym należy się zająć. T-Mobile, Vodafone, Cetin i Quantcom to najwięksi właściciele sieci optycznych w Czechach, przy czym ten ostatni zdobywa strategiczną pozycję głównie w segmencie B2B. W ostatnich latach zainwestował ponad 420 milionów koron szwedzkich w sieci optyczne, łączące Polskę, Słowację, Węgry, Niemcy i Austrię przez Czechy, a według Tomáša Strašáka, dyrektora sprzedaży, Quantcom jest dziś największym pośrednikiem w przepływie danych. optyka przez Czechy. „Nasza sieć jest w rzeczywistości rodzajem rzeki infrastrukturalnej, przez którą nasi zagraniczni partnerzy docierają ze swoimi usługami do Czech. Wśród nich są trzy z czterech największych firm technologicznych na świecie”, podkreśla Strašák.

Połączenia są ważne dla naszych klientów, każda awaria zagraża ich biznesowi. Dlatego ich połączenie realizujemy głównie poprzez własną sieć optyczną, gdzie kontrolujemy strukturę i jakość całego połączenia.

Pavel Kvíčala, kierownik ds. budowy i konserwacji, sieci dostępowe Quantcom

Firma została założona w 2000 roku przez grupę dyrektorów dawnej firmy telekomunikacyjnej Globix. Początkowo firma Dial Telecom skupiała się głównie na sprzedaży usług głosowych, jednak na przestrzeni lat Grupa zbudowała własną infrastrukturę optyczną dla firm skupiających się na usługach transmisji danych i Internecie. W pierwszej dekadzie tego tysiąclecia przejęła operatora InWay – net4net, który później został wydzielony z dawnego TransgasNetu. Kupił czeską część Telekom Austria, która jest operatorem marki Volný, a później Dial Telecom kupił brneńskiego operatora infrastruktury Maxprogres Telco lub mniejszościowy udział w spółce ČD Telematika (którą później sprzedał). W 2016 roku do Grupy dołączył operator Pe3ny Net, w ramach którego spółka w ramach nowej strategii przeniesie teraz wszystkie usługi do gospodarstw domowych.

Quantcom jest obecnie jedynym operatorem na rynku czeskim specjalizującym się w usługach wyłącznie dla firm i partnerów hurtowych. „Chcemy obsługiwać firmy, które nie mogą działać bez połączeń i dlatego oczekujemy maksymalnego wsparcia”, mówi ponownie Pavel Kvíčala.

Logiczne jest dokonanie wyraźnego rozróżnienia między usługami dla przedsiębiorstw a usługami dla gospodarstw domowych. Usługi biznesowe w żadnym wypadku nie obejmują pełnej gamy innych produktów poza Internetem, takich jak usługi głosowe, obwody danych, wynajem optycznych lub światłowodowych materiałów magazynujących, usługi hostingu i kolokacji w centrach danych oraz wiele innych zastosowań niezwiązanych z gospodarstwem domowym.

Zdjęcie: Quantcom, lista aktualności

Kabel optyczny przesyła informacje za pomocą wiązek światła, które rozchodzą się po włóknach światłowodowych o szerokości zaledwie kilku mikrometrów.

Optyka domowa

Na przykład projekt FTTH (Fiber-To-The-Home), w ramach którego T-Mobile ściśle współpracuje z firmą telekomunikacyjną Cetin, koncentruje się na zjednoczeniu gospodarstw domowych w 2020 roku. Jako właściciel infrastruktury hurtowej zrezygnował z O2 w 2015 roku i poza Czechami obsługuje obecnie sieci telekomunikacyjne Bułgarii, Węgier i Serbii. Według José Perdomo Lorenzo, dyrektora generalnego T-Mobile, wspólny projekt jest logicznym rozwiązaniem i powinien pomóc obu stronom, oprócz znaczących inwestycji, w wymagającym procesie zarządzania budową, a następnie w alokacji mocy produkcyjnych. Dyrektor Cetiny, Martin Škop, nie ma tajnych planów, że w ciągu sześciu lat chcieliby podłączyć za pomocą kabli optycznych milion czeskich gospodarstw domowych.

Budowa sieci optycznej z połączeniami do całej Republiki Czeskiej w najbliższej przyszłości nie jest ani realna, ani opłacalna. Sieci radiowe działają równolegle z sieciami optycznymi i wzajemnie się uzupełniają. Mobilne dane nadal będą miały swoje miejsce w codziennej rzeczywistości, chociaż mogą nie być już w stanie konkurować z optyką pod względem niezawodności, bezpieczeństwa, a przede wszystkim szybkości. Eksperci są jednak zgodni, że optyka zastąpi łącza do linii metalowej technologiami xDSL. Jednak zgadywanie, kiedy to się stanie, byłoby teraz przewidywaniem kryształowej kuli.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *