Posłowie dyskutują o rozmieszczeniu wojsk NATO, na początku uhonorowali Romana – Strona główna – Aktualności

Marszałek Sejmu Boris Kollár (Jesteśmy rodziną) otworzył 60. sesję Rady Narodowej o godz. Jego program składa się z ponad 80 punktów.


,


15.03.2022 13:33, aktualizacja: 16:41

Czytaj więcej Pauhofová, Vajda czy Majeský pamiętają Ľuba Romanę: bardzo smutna wiadomość dla naszego świata sztuki

Posłowie niezrzeszeni z partii Hlas poprą propozycję wyrażenia zgody na obecność obcych sił zbrojnych na terytorium Republiki Słowackiej. Powiedział to lider Voice i były premier Peter Pellegrini podczas debaty na sesji plenarnej parlamentu. Według lidera The Voice przystąpienie do NATO niesie ze sobą pewne korzyści, ale także obowiązki. Oznacza to między innymi wniesienie odpowiedniego wkładu w uzbrojenie armii, a jego rząd zwiększył też wydatki na obronność. Pellegrini wyjaśnił, że obecna debata w parlamencie nie dotyczy porozumienia obronnego ze Stanami Zjednoczonymi, które można było lepiej wynegocjować. Zaznaczył, że wojska NATO są już w krajach bałtyckich, Polsce i na Węgrzech, a węgierski premier Viktor Orbán jest przykładem dla niektórych słowackich polityków. Szef Hlas-SD przypomniał, że słowaccy żołnierze są również częścią mieszanych sił NATO w krajach bałtyckich.

Na początku spotkania posłowie uczcili minutą ciszy byłego aktora i polityka Ľuba Romana, który zmarł na atak serca w poniedziałek 14 marca w wieku 77 lat.

Plenum oczekuje także na zatwierdzenie obecności obcych sił zbrojnych państw członkowskich NATO na terytorium Republiki Słowackiej. Zakłada się, że na Słowacji powinno działać 2100 żołnierzy NATO. Do 600 żołnierzy z Czech, do 200 żołnierzy z Holandii, do 100 żołnierzy z RP, do 100 żołnierzy z Republiki Słowenii, do 400 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i do 700 żołnierzy z Niemiec mają przybyć. Słowacki rząd zatwierdził obecność wojsk NATO 9 marca br. w odpowiedzi na rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę.

Posłowie oczekują także zmian w strukturze Policji (PZ), Kodeksu Pracy, zmian azylowych, ale także części reformy mapy sądownictwa i ustawy o szkolnictwie wyższym.

Czy gliniarz anuluje plakietkę?

Nowelizacja ustawy o PZ ma na celu wprowadzenie podstawowej struktury policji. W jego skład wchodzi Prezydium ZP, wydziały właściwe dla całego terytorium oraz wydziały o kompetencjach lokalnych. Konkretnie spisana jest pozycja i podstawowe zadania Instytutu Kryminalistyki i Ekspertyz ZP. Należy usunąć wymóg noszenia odznaki na mundurach policyjnych.

Posłowie powinni zdecydowanie decydować o zmianach w zakresie azylu, aby wnioskodawcy mieli dostęp do rynku pracy przez sześć miesięcy od rozpoczęcia procedury azylowej. Powinni również mieć prawo do poradnictwa społecznego i psychologicznego oraz kursu orientacji kulturowej. Oferowany jest również miesięczny zasiłek w wysokości 1,75-krotności minimum egzystencji, który mogliby otrzymać przez sześć miesięcy.

Oczekuje się również na decyzję w sprawie planu sądu. Z pakietu reform minister sprawiedliwości Marii Kolíkovej do drugiego czytania przeszła tylko propozycja dotycząca nowych siedzib i okręgów sądów rejonowych. Mówi, że w praktyce powinien nastąpić wzrost geograficzny sądów rejonowych. Koalicja musiała wynegocjować kompromisową poprawkę.

Również do parkowania na chodniku

Posłowie mają również wypowiedzieć się na temat nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmiany zostały zakwestionowane przez przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego i oczekiwana jest nowelizacja. Oczekuje się również od nich ostatecznej opinii w sprawie projektu ustawy o paneuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym czy też nowelizacji prawa o ruchu drogowym w zakresie parkowania przy krawężnikach.

Posłowie mają również zająć się nowelizacją Kodeksu pracy, którą zawetowała prezydent Słowacji Zuzana Čaputová. Według niej zmiana osłabia prawo pracownika – osoby niepełnosprawnej do ochrony przed zwolnieniem przez pracodawcę.

Jest też kilka propozycji poselskich, sprawozdań z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka w minionym roku. Planowany jest również ponowny wybór Rzecznika ds. Dzieci.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *