Co kolor oczu mówi o Twoim zdrowiu?

Oczy człowieka mogą ujawnić jego aktualne uczucia, ale także stan zdrowia. Decydującą rolę odgrywa ich zabarwienie, które w niektórych przypadkach jest wskaźnikiem kilku chorób.

Około 13 genów decyduje o kolorze oczu danej osoby, ale wpływają one również na inne części ciała. Jedna z nich nosi nazwę NCX-4 i nadaje tęczówce ciemniejszy kolor. Ten sam gen ma zdolność kontrolowania niektórych białek w organizmie i reakcji organizmu na ból.

Kolor oczu składa się zazwyczaj z 3 pigmentów: żółtego, niebieskiego i brązowego. Większość ludzi na świecie ma brązowe oczy, a niewielu ma zielone oczy. Oprócz trzech podstawowych kolorów znane są również inne odmiany, takie jak szary, piwny czy bursztynowy. Oczy niektórych ludzi wyglądają nawet na fioletowe.

Zmiana koloru oczu

W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia zwykle następuje zmiana koloru oczu u noworodków. Dzieci urodzone z jasnymi oczami stopniowo zaczynają ciemnieć. Proces ten jest naturalny i nie trzeba się go bać. Inaczej jest w przypadku dorosłych.

Jeśli nagle zauważysz, że jedno oko jest jaśniejsze od drugiego, może to oznaczać chroniczny stan zapalny, jak to się fachowo nazywa. zapalenie tęczówki. Jej innymi charakterystycznymi objawami są zaczerwienienie twardówki, wrażliwość na światło i bóle głowy. Zaniedbanie tego warunku może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych oczu takich jak zielone i szare zachmurzenie.

Zapalenie tęczówki zwykle objawia się rozjaśnieniem tęczówki i zaczerwienieniem twardówki. Zdjęcie: ARZTSAMUI/Shutterstock.com

Zmiana koloru nie musi dotyczyć tylko tęczówki. Znane jest również żółknięcie białka jaja, które często jest objawem problemów z wątrobą. Jeśli biel przybiera niebieskawy odcień, prawdopodobnie występuje stan zapalny. Zmiana koloru z białego może być również spowodowana kontaktem z metalami niebezpiecznymi.

Żółte białko najczęściej wskazuje na problemy z wątrobą. Zdjęcie: Casa nayafana/Shutterstock.com

Jeśli zauważysz zmianę koloru oczu, nie czekaj, aż kolor wróci do normy. Większość chorób można wyleczyć dzięki szybkiej diagnozie lekarza.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *