Ukraińcy uciekają do granicy: Polska otworzy pierwsze ośrodki dla uchodźców, Słowacja też obiecuje pomóc

„Współpracujemy z naszymi sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej, aby odpowiedzieć na brutalną rosyjską agresję i nie opuścimy Ukrainy bez wsparcia” Duda napisał dziś na Twitterze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wezwał wszystkich Polaków przebywających obecnie na Ukrainie do natychmiastowego powrotu. Muszą zarejestrować się w systemie elektronicznym ministerstwa i śledzić informacje. System umożliwia urzędowi kontakt ze wszystkimi rejestrującymi i udzielenie wszelkiej pomocy. Rzecznik rządu powiedział, że polska placówka dyplomatyczna na Ukrainie pozostanie otwarta „tak długo, jak to możliwe”.

Nad wsią Medyka nad ranem zabrzmiały syreny. Ludzie wyjeżdżają z Ukrainy na lokalnym przejściu granicznym do Polski.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Szefernaker powiedział, że „Ośrodki dla uchodźców zaczną się otwierać w ciągu najbliższych kilku godzin”. W pierwszej fazie na granicy będzie ich ośmiu i będą zapewniać żywność, opiekę medyczną oraz informacje.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Unia Europejska powinna zaakceptować „Najostrzejsze możliwe sankcje wobec Rosji”. Dodał, że poparcie Ukrainy musi być „prawdziwe”. Nadzwyczajny 27-letni szczyt odbywa się dziś wieczorem w Brukseli.

Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony polskiego rządu spotkał się dziś rano w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Na jej czele stoi Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący najsilniejszej partii politycznej w Polsce, Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Szef słowackiego rządu powiedział na Facebooku, że „Rosja zaatakowała najsłabszych, których jedynym błędem jest chęć życia w pokoju według własnych idei, tak jak inne suwerenne narody”. W imieniu posiedzenia Słowackiego Gabinetu Prezydenta Rosji Władimir Poutine i jego współpracowników, których potępił z „całą determinacją”. Dodał, że najwyższym priorytetem jest zaprowadzenie pokoju. „Dzisiaj wiemy jednak, że można to osiągnąć tylko wtedy, gdy demokracje mają przewagę militarną nad dyktaturami i despotami, a ich działania odwetowe przeciwko agresji mają silny efekt odstraszający” – napisał Heger.

Według premiera Słowacja udzieli pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Premier wezwał Słowaków do okazania im zrozumienia i współczucia. Heger powiedział dziennikarzom po posiedzeniu rady bezpieczeństwa państwa. 98-kilometrowa granica słowacko-ukraińska jest zewnętrzną granicą UE i strefy swobodnego przepływu osób Schengen.

Według ministra obrony Jarosława Nady, słowacka armia odłożyła do 1500 żołnierzy do pomocy policji w przypadku ataku uchodźców na granicy.

Słowacki minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec dodał, be W związku z możliwą falą migracji Bratysława jest gotowa otworzyć dodatkowe punkty rejestracji na granicy z Ukrainą oprócz istniejących przejść granicznych. Powiedział, że sytuacja na granicy ze wschodnim sąsiadem Słowacji jest już normalna.

ONLINE: Ogromna eksplozja w Kijowie i dwóch zabitych!  Czarnobyl przywraca dostawy energii elektrycznej

Słowackie media informowały wcześniej, że po ukraińskiej stronie granicy w pobliżu Użhorodu utworzyła się długa kolumna oczekujących pojazdów.

„Prawie pewne jest założeniei że rosyjska agresja wypędzi wielu Ukraińców z kraju. Zgodnie z prawem międzynarodowym ci, którzy uciekają przed wojną, zasługują na pomoc. Republika Słowacka będzie odpowiedzialnie przestrzegać zasad solidarności i człowieczeństwa” – powiedział Heger.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w oświadczeniu, że osoby, które nie posiadają ważnego dokumentu podróży, będą mogły wjechać na Słowację z Ukrainy po indywidualnej ocenie.

Dzisiaj czołowi politycy słowaccy potępili obecny rosyjski atak militarny na Ukrainę.

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó napisał na swoim profilu na Facebooku, że „wojna jest najgorszym scenariuszem, a teraz naszym zadaniem jest jak zwykle zapewnić Węgrom bezpieczeństwo”. Premier Węgier Viktor Orbán jest jednym z największych zwolenników Władimira Putina w Unii Europejskiej szef Kremla otrzymał go ostatnio na początku tego miesiąca.

Węgry chcą wysłać wojska na granicę z Ukrainą ze względów bezpieczeństwa i humanitarnych, ale Według Reutersa nie widziano ich dziś rano. Węgierski minister obrony Tibor Benkö powiedział w środę, że Węgry muszą być przygotowane na przyjęcie tysięcy uchodźców, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś rano, że zezwolił na specjalną operację wojskową w Donbasie na Ukrainie. W środę przywódcy separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej poprosili go o pomoc w uniknięciu „agresji armii ukraińskiej”. W różnych częściach Ukrainy odnotowuje się wybuchy, ostrzał artyleryjski i użycie innego sprzętu wojskowego.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *