Premierzy Polski i Słowacji otworzyli gazociąg łączący te kraje

Gazociąg zapewni dywersyfikację dostaw gazu.

BRATYSŁAWA/STRACHOCIN. Premier Edwarda Hegera (OĽANO) we współpracy z polskim premierem Mateuszem Morawieckim oficjalnie zainaugurował gazociąg łączący Polskę ze Słowacją, który zapewni dywersyfikację dostaw gazu.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Nowe poczucie wolności i bezpieczeństwa

„To połączenie północ-południe, które właśnie ukończyliśmy, daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa. Daje nam poczucie wolności, że możemy uzyskać alternatywę, która nie zależy od rosyjskiego gazu” – powiedział Heger.

Polski premier nazwał to połączenie „rurociągiem pokoju” i jednocześnie skrytykował politykę energetyczną Niemiec, w szczególności budowę bałtyckich gazociągów Nord Stream 1 i 2, co zwiększyło zależność Europy od z Rosji. Polska od dawna zwraca uwagę na zagrożenia związane z tą zależnością. W ciągu ostatnich pięciu lat, budując połączenia z Norwegią czy terminal LNG, udało się odłączyć od rosyjskiego gazu bez strat ekonomicznych.



Powiązany artykuł W Niemczech będzie zimniej, rząd zatwierdził środki mające na celu oszczędzanie energii Kontynuuj czytanie

Rurociąg łączący ma około 164 kilometrów (km) długości. Po stronie polskiej wynosi 61,3 km, długość części słowackiej od granicy państwa do tłoczni Veľké Kapušany wynosi 103 km.

Zużycie przez cały rok

Gazociąg jest już zwymiarowany do transportu gazu ziemnego z mieszaniną wodoru, ponieważ słowacki przewoźnik, spółka akcyjna eustream, przystąpił do ogólnoeuropejskiej inicjatywy European Hydrogen Backbone. Budowa projektu rozpoczęła się jesienią 2018 roku i jest współfinansowana ze środków europejskich. Przepustowość gazociągu wynosi około pięciu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

minister gospodarki Ryszard Sulik (SaS) na konferencji prasowej po oficjalnym uruchomieniu gazociągu docenili, że właściwe władze zdecydowały się na jego budowę sześć lat temu.

„Tylko przepustowość tego połączenia odpowiada całorocznemu zużyciu Słowacji, a w przeciwnym kierunku do Polski można eksportować nieco więcej, a to znacząco przyczyni się do tego, że uzależnienie od gazu rosyjskiego znacząco się zmniejszy . lub spadną całkowicie do zera” – powiedział Sulik. Przypomniał, że Słowacja ma już gazociąg połączony ze wszystkimi sąsiednimi krajami.

Polska

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *