Ponad dwa miliony Ukraińców uciekło już do Polski z powodu rosyjskiej inwazji

„Dzisiaj, 18 marca, o godzinie dziewiątej liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła dwa miliony. Są to głównie kobiety z dziećmi. Straż graniczna to pierwsi Polacy, którzy pomagają im przekroczyć granicę Często zwykłe słowa zachęty znaczą najwięcej ”. oni napisali Polscy pogranicznicy.

Dzień wcześniej pogranicznik poinformował na Twitterze, że w ciągu trzech tygodni do Polski przybyło 1,95 mln osób. W środę było około 60 000 osób, o dziesięć procent mniej niż dzień wcześniej. Największy napływ panował na polskiej granicy w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu inwazji, w niedzielę 6 marca 142 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy.

Według Ponad 3,17 miliona ludzi, głównie kobiet i dzieci, uciekło przed Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Miliony uciekają z Ukrainy, Europa widzi najszybszą falę uchodźców od czasów II wojny światowej

Do tej pory przed rosyjską inwazją z Ukrainy uciekło ponad trzy miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci. Większość z nich trafia do Polski, która rejestruje się na swoim terytorium według: UNHCR około dwóch milionów Ukraińców.

W Europie jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Według serwera Opiekun powiedział Filippo Grandi, Komisarz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców. Ponad 270 000 Ukraińców przybyło do Czech w pierwszych trzech tygodniach rosyjskiej inwazji, a państwo uchwaliło prawa ułatwiające im dostęp do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i edukacji.

Również w Niemczech ukraińscy uchodźcy od razu otrzymają pozwolenie na pobyt i pracę, a ukraińskie dzieci będą mogły od razu rozpocząć naukę w szkole. Dania uchwaliła również prawo, które umożliwi uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, chodzenie do szkoły i otrzymywanie świadczeń socjalnych niemal natychmiast po przyjeździe.

Podobnie Polska pozwoli uchodźcom z Ukrainy na legalną pracę lub uzyskanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jednak niektóre kraje, takie jak Węgry, wciąż przemyślają swoje podejście do narodu ukraińskiego i będą pracować nad planem radzenia sobie z potencjalnym wzrostem migracji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.