Polska pod wpływem Covida: Kraj wszedł w piątą falę, spodziewając się straszliwej liczby zarażonych!

Polska przeżywa piątą falę zakażenia koronawirusem – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegł, że rozprzestrzenianie się wariantu omicron może spowodować taki wzrost codziennych przypadków infekcji, że Polska jeszcze nie zauważyła. Informacje zostały przekazane przez agencję informacyjną Reuters.

Dzienna liczba zachorowań spada od początku grudnia, ale największy wschodni członek Unii Europejskiej nie oddychał po czwartej fali pandemii – regularnie zgłasza ponad 10 000 nowych infekcji dziennie, tempo szczepień jest powolne, a życie publiczne jest do pewnego stopnia ograniczone.

„Spodziewamy się, że szczyt infekcji nastąpi w połowie lutego, a w tym szczycie będziemy mieć około 60 000 przypadków dziennie” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Najwyższa liczba dziennych infekcji odnotowana od początku pandemii miała miejsce 1 kwietnia 2021 r., kiedy zgłoszono 35 251 infekcji. Minister dodał, że spodziewa się, że dane opublikowane we wtorek pokażą ponad 20 tys. spraw dziennie.

W piątek 14 stycznia do dymisji podało się 13 z 17 członków Polskiej Rady Lekarskiej, która doradza premierowi w pandemii koronawirusa. Ustępujący eksperci potępili brak wpływu nauki na politykę. Skrytykowali fakt, że ich zalecenia nie zostały wdrożone i że niewystarczająca współpraca z rządem je wyczerpała.

Niedzielski powiedział, że próbował przekonać ustępujących członków zarządu do dalszej pracy w korpusie, ale bezskutecznie. Minister dodał, że powstanie nowy organ doradczy, który przybierze inną formę – będzie się składał z szerszego grona ekspertów, którzy będą asystować i doradzać premierowi. Oprócz lekarzy będą w nim także ekonomiści i socjologowie – pisze agencja PAP.

Kraj, którego populacja wynosi około 38 milionów, zgłosił do tej pory 4323482 zakażenia koronawirusem i 102 309 zgonów, podał Reuters.


Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.