Polscy pogranicznicy zwrócili na granicę 220 osób z Białorusi. Chcieli wbić się w ziemię iROZHLAS

W weekend polska Straż Graniczna uniemożliwiła 220 osobom przymusową inwazję na Polskę z Białorusi. Mimo że kilka osób wjechało na terytorium Polski, wszystkie zostały zatrzymane i, jako że nikt nie ubiegał się w Polsce o ochronę międzynarodową, wrócili na granicę. Według TVN 24 rzeczniczka straży Anna Michalská poinformowała o sprawie w poniedziałek.




Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Polscy żołnierze na granicy białoruskiej Foto: Kacper Pempel | Źródło: Reuters

Według niego były dwie grupy po 90 i 130 osób. Próbowali pokonać bariery techniczne i najechać Polskę. Większość pograniczników temu zapobiegła, ale niektórzy przedostali się na terytorium Polski. Mimo że osoby przekraczające granicę szybko rozproszyły się na mniejsze grupy, stopniowo byli aresztowani przez straż graniczną.


Białoruś zdenerwowana nową konstytucją: Łukaszenka walczy między pragnieniem władzy a dyktando Moskwy

Przeczytaj artykuł


„Udało nam się aresztować te osoby. Żaden z uczestników obu incydentów nie zgłosił zamiaru zwrócenia się do Polski o pomoc w uzyskaniu ochrony międzynarodowej w celu powrotu osób, które najechały (terytorium Polski) na granicę. powiedział Michalská. Powiedział, że teraz 2500 żołnierzy pomaga strzec granicy, a ich liczba wzrośnie. Ale nie określił, ile.

Jak poinformował rzecznik, straż graniczna zarejestrowała w sobotę i niedzielę około 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od sierpnia 17 tys. takich prób zostało zablokowanych przez straż graniczną. Według Michalská we wszystkich polskich strażach granicznych przebywa obecnie 1500 nielegalnych imigrantów.

Polska, Litwa i Łotwa oskarżają reżim białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o wykorzystywanie migrantów jako „broni hybrydowej” w odwecie za sankcje UE.

W związku z tą presją migracyjną od 2 września w 183 polskich gminach na pograniczu białoruskiej granicy obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, ale 30 września Parlament zdecydował o przedłużeniu go o kolejne 60 dni.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *