Łyżwiarstwo szybkie-ME: złote rzuty miejscowego Holendra i wielki triumf Polski

Polscy łyżwiarze szybcy Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zdobyli złote medale w sprincie drużynowym na Mistrzostwach Europy w Heerenveen. W sobotnim wyścigu zwyciężyli z czasem 1:18,31 minuty. Norwegowie zajęli drugie miejsce, a Holendrzy trzecie.

Kibice gospodarzy byli także zachwyceni Femke Kokovą, która zwyciężyła na 500 metrów z czasem 37,28 sekundy, wyprzedzając swoją rodaczkę Juttę Leerdamovą. Holandia zdobyła także tytuł mistrza biegu na 5000 m mężczyzn, który zdobył Patrick Roest z czasem 6:05,93, wyprzedzając Włocha Davida Ghiotto i jego rodaka Sandera Eitrem.

Antoinette de Jong przypieczętowała złoty hat-trick w biegu na 1500 metrów, a za nią uplasowały się jej rodaczki Marijke Groenewoud i Joy Beune.

sprint drużynowy mężczyzn:1. Polska (Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek) 1:18,31 min
2. Norwegia (Pal Myhren Kristensen, Björn Magnussen, Havard Holmefjord Lorentzen) 1:18,81