AKTUALNIE Niemcy utworzą na Słowacji centrum naprawy broni dostarczanej na Ukrainę, potwierdził minister obrony Niemiec

„Osiągnęliśmy porozumienie i możemy od razu przystąpić do pracy, aby cały sprzęt, który został dostarczony (na Ukrainę) mógł zostać naprawiony po powrocie z walki” — powiedziała Lambrechtová po przybyciu na spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej w Brukseli. Ponadto szef MON dodał, że do czerwca w ramach unijnego programu szkoleniowego na terytorium Niemiec przeszkolonych zostanie ok. 5 tys. ukraińskich żołnierzy.

Remonty będą prowadzone w jednostce wojskowej w Michalovcach

Dokument ustanawia ramy prawne regulujące możliwości naprawy uszkodzonego niemieckiego sprzętu rozmieszczonego na Ukrainie. Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej spodziewa się, że będą to głównie naprawy haubic i systemów przeciwlotniczych. Remonty będą prowadzone w jednostce wojskowej w Michalovcach. „Strona niemiecka zwróciła się do nas z zaproszeniem do tej współpracy stosunkowo niedawno – we wrześniu. Oczywiście, biorąc pod uwagę jakość stosunków dwustronnych słowacko-niemieckich, a także stałą potrzebę wsparcia Ukrainy, nasze zespoły intensywnie pracowały nad umową, aby moglibyśmy jak najszybciej rozpocząć naprawę” powiedział minister obrony Jaroslav Nai (OĽANO). Jak wyjaśnił, rosyjska agresja na Ukrainie nie czeka, więc nawet pomocy nie można zwlekać.

Pierwszy niemiecki czołg Leopard przybędzie na Słowację w grudniu

Pierwszy z 15 czołgów Leopard 2 A4, które Niemcy dostarczą Słowacji w miejsce 30 bojowych wozów piechoty (BVP-1) przekazanych Ukrainie, zostanie dostarczony w grudniu. Pozostałe czołgi będą przybywać stopniowo do końca 2023 roku. We wtorek w Brukseli umowy w tej sprawie podpisało Ministerstwo Obrony. Tym samym zakończył kilkumiesięczne negocjacje z niemieckim Ministerstwem Obrony i firmą Rheinmetall. Poinformowała o tym Martina Kovaľ Kakaščíková, rzeczniczka Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej.

Jak poinformował resort, w zakładzie produkcyjnym czołgi zostaną poddane remontowi, aby były gotowe do eksploatacji, a także zmodernizowaniu kilku podzespołów. Zostaną one wyposażone w systemy łączności i informacji kompatybilne z systemami wprowadzonymi w Siłach Zbrojnych Słowacji. Darowizna obejmuje również amunicję czołgową, szkolenie załogi i obsługi technicznej, a także części zamienne i wsparcie logistyczne. Szkolenie kierowców czołgów rozpocznie się w Niemczech w najbliższych tygodniach.

„W ten sposób Siły Zbrojne Słowacji pozyskają zachodnie czołgi, do których bez problemów będziemy mogli pozyskiwać części zamienne, ale także świadczyć usługi serwisowe i modernizacyjne. Jednocześnie wzmacniamy w ten sposób naszą współpracy dwustronnej z Niemcami, które pod obecnym przywództwem stają się ważnym graczem w budowaniu zdolności obronnych Europy” powiedział minister obrony Jaroslav Nai (OĽANO).

Jak przypomniała rzeczniczka, batalion czołgów wchodzi w skład ciężkiej brygady zmechanizowanej, której budowa jest głównym obowiązkiem Republiki Słowackiej wobec sojuszników w NATO. Słowacja wzmocni ją o 50% czołgami niemieckimi. Według resortu obecna liczba czołgów T-72 jest niewystarczająca i nie spełnia nawet minimalnych wymagań Sojuszu.

Martin Sklenár, dyrektor generalny Sekcji Polityki Obronnej Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, zwrócił uwagę, że poprzez włączenie czołgów Leopard do wyposażenia Siły Zbrojne Republiki Słowackiej nie tylko przestawiają się na nowszą technologię, ale także wzmacniają naszych zdolności do obrony zbiorowej. „Czołgi Leopard są używane przez aż 18 krajów, w tym Polskę, Węgry i oczywiście Niemcy, które współpracują ze sobą w obszarach operacyjnych, logistycznych, modernizacyjnych i szkoleniowych. Otwiera to przed nami możliwość głębszej współpracy z każdym z nich. ich.” wyjaśnił. Zdaniem resortu ich wykorzystanie stwarza też przestrzeń do współpracy w ramach V4, gdyż kilka tygodni temu Czechy zawarły podobną umowę z Niemcami.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *