Znaleziono także zepsutą wołowinę z Polski: Jak rozpoznać zdrowe mięso wysokiej jakości?

Wołowina ze skandalicznej polskiej rzeźni jest na Słowacji! Już dzień po tym, jak wśród naszych północnych sąsiadów wybuchła afera z dzieleniem się mięsem chorych krów, nasi lekarze weterynarii poinformowali nas, że ich towar znajduje się w trzech słowackich zakładach zlokalizowanych na wschodzie Słowacji. Czy to mięso nakręcił reporter telewizyjny, sprawdzą jeszcze raz.

Zaraz po wybuchu skandalu słowackie władze nadzorcze intensywnie skupiły się na pochodzeniu i jakości naszego mięsa. W środę lekarze weterynarii ogłosili, że obawy się potwierdziły i że mięso z przerażającej rzeźni trafiło na Słowację. „Państwowa Administracja Weterynaryjna i Żywnościowa otrzymała zgłoszenie, że wołowina została dostarczona do trzech zakładów na terenie Republiki Słowackiej” – powiedzieli kontrolerzy. Miały to być trzy operacje we wschodniej Słowacji.



Otwórz galerię

Nový Čas dowiedział się, czy były to sklepy, czy magazyny, ale weterynarze nie sprecyzowali. Nie jest zatem jasne, czy wołowina mogła dotrzeć do klientów. „Właściwe regionalne władze weterynaryjne i żywnościowe przeprowadzają kontrole urzędowe w tych zakładach”, » dodała rzeczniczka Paulína Kojnok.

Ryzykowne operacje

Inspektorzy nie mogą wykluczyć, że polskie mięso można było spotkać także w innych punktach sprzedaży. „Obszary przygraniczne mogą być bardziej ryzykowne” – podkreśla Daša Račková z Urzędu Zdrowia Publicznego. Sprzedaż poza zwykłymi sklepami może być szczególnie niebezpieczna.

„Nielegalna sprzedaż mięsa i produktów mięsnych jest na Słowacji codziennością” podkreśla Eva Forrai, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa. Dlatego zaleca, aby konsumenci przed zakupem takiego produktu zawsze sprawdzali wcześniej u producenta, czy posiada on odpowiednie zezwolenia na produkcję, przydatne może być także zanotowanie nazwy i adresu sprzedawcy.


Jak rozpoznać zdrowe mięso wysokiej jakości
Otwórz galerię

Gdzie znaleźli podejrzane mięso

Państwowa Administracja Weterynarii i Żywności otrzymała zgłoszenie, że wołowina została dostarczona do trzech zakładów na terenie Republiki Słowackiej: Cimbalak, sro, Bardejov, Marek Kazimir – MK FOOD, Gaboltov i Ladislav Cabai, Bidovce.

Zmiana koloru i zapachu

Paulína Kojnok, Krajowa Administracja Weterynarii i Żywności

Mięso chorego zwierzęcia ma nienaturalną barwę, wołowina traci barwę, zmienia się konsystencja, nie jest elastyczne, jest suche na skutek wydzielania soków z komórek mięśniowych. Zmiana koloru zależy od charakteru choroby.

W przypadku chorób przewlekłych zwykle pojawia się bladość mięśni o żółtawym zabarwieniu, zmienia się zapach mięsa, w zależności od rodzaju choroby może pojawić się zapach zgnilizny, zapach moczu lub obcy zapach wydobywający się z stosowane leki.

Jakie jest ryzyko zepsutego mięsa?

Etela Janeková, lekarz pierwszego kontaktu

Po zjedzeniu starego, zepsutego mięsa istnieje ryzyko problemów żołądkowych, wymiotów i biegunki, a niektóre choroby od chorych zwierząt mogą zostać przeniesione także na ludzi, ale nie wszystkie. Nieprawidłowo sprawdzone mięso może zostać zakażone pasożytami, które mogą zostać przeniesione także na człowieka.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *