Zdaniem politologa Czechy wyraźniej niż Słowacja poparły Ukrainę, wyprzedziła ją też Polska

W przeciwieństwie do innych krajów europejskich Słowacja była niechętna wsparciu Ukrainy, ale Czechy były bardziej widoczne i stosunkowo szybko udzielały poparcia. Jest też jasne stanowisko nowego rządu czeskiego, które jest jasno określone nie tylko wobec Rosji, ale także wobec Chin. Politolog Michal Lebduška z Czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych powiedział SITA.

Słowacja lekko się zawahała

Politolog przypomina, że ​​Czechy dołączyły do ​​grona państw, które od początku zdecydowały się na dostarczanie sprzętu wojskowego na Ukrainę. „Polska na przykład jest generalnie przytłoczona sprawami ukraińskimi. Taka reakcja była również możliwa dzięki stosunkowo szerokiej zgodzie czeskiej opinii publicznej„wyjaśnił Lebduška.

Słowacja i jej główni politycy, przy wsparciu Ukrainy, byli nieco niezdecydowani, jak pomóc swojemu wschodniemu sąsiadowi i nadal prowadzą merytoryczne negocjacje.

W Czechach nie ma silnych presji

Lebduška dodaje, że silnemu poparciu Pragi dla Kijowa sprzyjał również brak silnej kontrpresji na czeskiej scenie politycznej w porównaniu z przeszłością. „Nawet prezydent Miloš Zeman nie działa zbyt aktywnie jako aktor prorosyjski– wyjaśnia politolog.

Politolog zwrócił też uwagę, że media przyczyniają się również do chaosu informacyjnego związanego z możliwą ofensywą rosyjską na Ukrainie. Zdaniem Lebduszka, zwrócenie uwagi mediów może być także celem Moskwy, która będzie znała reakcje państw zachodnich i dzięki temu będzie mogła wynegocjować ewentualne ustępstwa.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.