Wspólne manewry Rosji i Białorusi nie kończą się dzisiaj – mówi Mińsk

„Ukraina chce pokoju” – powiedział ukraiński prezydent Zełenski na początku emocjonalnego przemówienia w Monachium. Według niego Kijów jest gotowy do działania zgodnie z mińskim procesem pokojowym. „Będziemy bronić naszego kraju. Samotnie, czy z pomocą z zagranicy” – powiedział.

Zełenski jest gotowy do prowadzenia rozmów pokojowych w tzw. formacie normańskim, czyli bezpośrednich rozmów Rosji z Ukrainą pod auspicjami Niemiec i Francji.

Według Zelenskiego europejski system bezpieczeństwa jest zakłócony, więc trzeba zbudować zupełnie nową architekturę bezpieczeństwa. Chce też, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ współpracowała z Ukrainą w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Dodał, że tylko w sposób pokojowy Ukraina będzie w stanie zapewnić powrót wschodnich regionów i autonomicznego Półwyspu Krymskiego, które Rosja anektowała w 2014 roku.

Prezydent Ukrainy określił system bezpieczeństwa międzynarodowego jako przestarzały i kruchy. „Architektura bezpieczeństwa w Europie jest zakłócona, nie można jej już naprawić, więc czas zbudować nową” – powiedział. Jednocześnie nie chciał, aby Zachód postrzegał Ukrainę jako strefę buforową między nim a Rosją.

Ponadto wezwał NATO do jasnego i uczciwego stwierdzenia, czy chce Ukrainy w swoich szeregach. „Powiedzieli nam, że drzwi są otwarte, ale nie możemy wejść” – powiedział. Kijów zabiega o członkostwo, a Sojusz Północnoatlantycki wielokrotnie deklarował otwarcie drzwi do rozszerzenia. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział dziś w Monachium, że członkostwo Ukrainy w NATO nie jest na porządku dziennym i nie będzie w najbliższych latach.

Zełenski podkreślił, że w przypadku rosyjskiej inwazji Ukraina będzie się bronić. „Będziemy bronić naszego kraju. Albo sami, albo z pomocą z zagranicy” – powiedział. Ostrzegł też, że następne mogą być kraje NATO i że Polska czy kraje bałtyckie wiedzą, dokąd może doprowadzić agresja.Opiekun, ctk)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.