Województwo Libereckie utworzy Fundusz Turowa, będzie rozdzielał pieniądze z polskich odszkodowań Firma Aktualności Liberecka Drbna

Województwo libereckie utworzy Fundusz Turowa i rozdysponuje pieniądze, które region otrzymał od polskiego rządu i PGE jako rekompensatę za szkody spowodowane wydobyciem węgla w kopalni Turów przy granicy czesko-polskiej. Dostępnych jest 35 milionów euro (około 870 milionów koron) na budowę infrastruktury gospodarki wodnej na obszarach przygranicznych dotkniętych przez górnictwo, a także na monitorowanie wpływu wydobycia na stronę czeską, powiedział zastępca gubernatora Jan Sviták (burmistrzowie regionu Libereckiego) .

Offsety są częścią czesko-polskiego porozumienia w sprawie zarządzania skutkami wydobycia w polskiej kopalni Turów przy granicy z Czechami. Kraje zobowiązały się spłacić 45 mln euro (około 1,12 mld koron). To kompromis, Czechy zażądały początkowo nawet 50 mln euro, a Polska 40 mln euro. Pieniądze trafiły na transparentne konto regionalne na początku lutego, a państwo czeskie otrzymało dziesięć milionów euro. „Cieszę się, że udało się osiągnąć porozumienie z Polską i uzyskać odszkodowanie. Postaramy się też wynegocjować dodatkowe finansowanie ze źródeł europejskich lub państwowych” powiedział gubernator Martin Puta (burmistrzowie Kraju Libereckiego).

Utworzenie funduszu i organu zarządzającego, który będzie rozdzielał pieniądze, muszą zostać zatwierdzone przez przedstawicieli regionalnych w dniu 29 marca.

O dotacje z funduszu będą mogły ubiegać się gminy znajdujące się na dotkniętym obszarze oraz gminy Severočeská vodárenská společnost i Frýdlantská vodárenská. Pieniądze przeznaczone są na budowę akweduktów, rozbudowę oczyszczalni wody pitnej czy zwiększenie przepustowości akweduktów i kanalizacji na granicy. Kwota pomocy może sięgać do 100% kosztów kwalifikowalnych. „Ale będą również zaprojektowane do monitorowania stanu budynków znajdujących się najbliżej kopalni, zwłaszcza we wsiach Uhelná i Oldřichov na Hranicích” dodaje gubernator.

Pieniądze z Polski powinny w dużej mierze pokryć np. rekonstrukcję oczyszczalni ścieków Machnín, budowę wodociągu z Machnína do Uhelnej, zwiększenie przepustowości zbiornika wodnego Svatý Ján w Chrastavie oraz budowę wodociągów między Hrádek nad Nisou i Václavice i Chrastava w Horním Vítkovie. W regionie Frýdlant należy zwiększyć przepustowość frydlantskiej oczyszczalni ścieków, wybudowane zostaną wodociągi Frýdlant – Bulovka i Frýdlant – Dětřichov, a przepustowość wodociągów i zbiorników zostanie zwiększona.

Kopalnia Turów przy granicy czesko-polskiej dostarcza węgiel głównie do pobliskiej elektrowni. Grupa PGE, właściciel kopalni i elektrowni, planuje tam działać do 2044 roku. Kopalnia chce stopniowo powiększać się do 30 kilometrów kwadratowych wzdłuż drogi z Żytawy do Bogatyna. W następnym roku Polska pozwoliła na ekspansję górnictwa, mimo sprzeciwu sąsiadów. Mieszkańcy po stronie czeskiej martwią się utratą źródeł wody pitnej, hałasem i kurzem. Republika Czeska zwróciła się zatem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wycofał pozew po zawarciu porozumienia międzyrządowego i wypłaceniu odszkodowania.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *