Wkrótce pojawi się polsko-słowackie połączenie gazowe, obiecuje Sulík – Energetika – Ekonomika

Słowacja powinna wkrótce mieć połączoną sieć gazową z Polską. Pod koniec tygodnia sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Karol Galek odwiedził wschodnią Słowację, aby sprawdzić pracę polsko-słowackiego połączenia gazowego w Wyrawie. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej, prace są w końcowej fazie. Końcowe prace i zagospodarowanie krajobrazu trwają już przed rozpoczęciem eksploatacji testowej.



Zdjęcie:

Na zdjęciu po lewej Sekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki Republiki Słowackiej Karol Galek, Wicepremier i Minister Gospodarki Republiki Słowackiej Richard Sulík (SaS), Dyrektor Generalny SPP Richard Prokypčák na konferencji prasowej Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej o aktualnej sytuacji w zakresie dostaw gazu




„Gazociąg jest więc gotowy na ciśnienie gazu, które nastąpi niebawem. Po testach nowy interkonektor gazowy będzie mógł w pełni przyczynić się do zapewnienia dywersyfikacji źródeł i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Słowacji” – powiedział resort.

Przyłączenie się do polskiej sieci daje Słowacji możliwość korzystania z całego światowego systemu LNG. Połączenie systemów gazowych Słowacji i Polski to jeden z największych projektów infrastruktury energetycznej na Słowacji, stanowiący kluczowy element priorytetowego korytarza gazowych połączeń międzysystemowych Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej.

sulik Czytaj więcej Dostawy gazu trwają. Sulík zapłacił rachunek w euro

Długość rurociągu łączącego wynosi ok. 164 km. Po polskiej stronie jest to 61,3 km, długość słowackiej części to 103 km od granicy państwowej do tłoczni Veľké Kapušany. Rurociąg słowacko-polski jest już zaprojektowany do transportu gazu ziemnego wspomaganego wodorem, a słowacki przewoźnik Eustream dołączył do ogólnoeuropejskiej inicjatywy European Hydrogen Backbone. Budowa projektu rozpoczęła się jesienią 2018 roku i jest współfinansowana ze środków europejskich.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *