Ponad 660 000 osób uciekło już z Ukrainy – Świat – Aktualności

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło ponad 660 000 osób. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ogłosił to we wtorek.


,


01.03.2022 12:12, aktualizacja: 12:50Zdjęcie: ,

Rodzina uchodźców uciekająca przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie po zjednoczeniu przytula się na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka na granicy z Polską 28 lutego 2022 r.
„Obecnie mamy ponad 660 000 uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy do krajów sąsiednich w ciągu ostatnich sześciu dni” – powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Manto na konferencji prasowej w Genewie.

Od poniedziałku w biurze rozmawiało około 500 000 osób.

Według rzecznika, pojawiają się doniesienia o tym, że na wjazd do Polski ludzie czekali nawet 60 godzin. Linia o długości 20 kilometrów tworzy się na granicy rumuńskiej.

Liczba ukraińskich uchodźców szybko rośnie. Podczas gdy Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców mówił w poniedziałek o pół miliona osób, dzień wcześniej było to 368 tys., aw sobotę 150 tys.

Milion przesiedlonych

„Liczby rosną wykładniczo – W tym tempie zmierzamy w kierunku największego kryzysu uchodźczego w Europie w tym stuleciu” – dodał Manto.

UNHCR poinformował również, że do miliona osób na Ukrainie jest wewnętrznie przesiedlonych. „Nadal nie mamy wiarygodnych danych na temat liczby osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie, ale szacujemy, że musi być około miliona osób, które uciekły ze swoich domów lub są obecnie w pociągu, autobusie lub samochodzie i próbują dostać się do bezpieczeństwa” – powiedziała Karolina Lindholm Billing, Przedstawiciel UNHCR na Ukrainę.

Ubľa granica Ukraińscy uchodźcy Czytaj więcej Scena dezinformacji kwitnie na uchodźcach. Heger: Jesteśmy w wojnie hybrydowej

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.