W Polsce szerzy się afrykański pomór świń. Administracja weterynaryjna granicy czesko-polskiej rozszerzyła swoje połowy

Które obszary regionu Hradec Králové objęte są nowością wydaną przez Administrację Weterynaryjną?

Przeczytaj także

Od listopada zeszłego roku intensywne połowy wpłynęły na zagrożone obszary regionu Libereckiego i Ústí nad Labem – tak postanowiono po posiedzeniu Centralnej Komisji Zdrowia. Teraz obszar jest znacznie większy – są to tereny łowieckie o powierzchni około 7200 km².

Z Kraju Libereckiego biegnie teraz wzdłuż granicy czesko-polskiej na wschodzie i przechodzi przez Vrchlabí i Trutnov do Úpic, dalej przez Czeską Skalicę do Velkej Jesenice, Bohuslavic, Dobruški, przez Rychnov nad Kněžnou do Vamberka i dalej w kierunku Žamberka do końca Pardubickiego.

Obszar ten graniczy z dokładnie wskazanymi drogami, ich numery można znaleźć np. na stronie internetowej Państwowej Administracji Weterynaryjnej.

Jakie środki mają zastosowanie w tych obszarach?

Przeczytaj także

Dużo ich. Najważniejsze jest to, że wszystkim użytkownikom polowań lub upoważnionym uczestnikom nakazuje się intensywne polowanie na dzikie świnie przez cały rok, niezależnie od ich kategorii wiekowej i płci. Możliwe jest zastosowanie różnych pomocy myśliwskich – takich jak sztuczne oświetlenie.

Łowcy muszą następnie pobrać próbkę krwi od każdego schwytanego zwierzęcia, wypełnić zamówienie laboratoryjne i przesłać próbkę. Celem środka jest głównie zmniejszenie populacji zdziczałych świń. Ustępujący minister rolnictwa Miroslav Toman poprosił o to myśliwego, według niego zaraza może całkowicie zdziesiątkować pogłowie świń.

Jak niebezpieczny jest wspomniany afrykański pomór świń? Czy ludzie są w niebezpieczeństwie?

Przeczytaj także

Według strony internetowej Państwowej Administracji Weterynaryjnej dżuma afrykańska jest bardzo niebezpieczną i zaraźliwą chorobą. Zarażona świnia prawie na pewno umiera. Nie ma lekarstwa, nie ma skutecznej szczepionki, co znacznie komplikuje opcje profilaktyki. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest bardzo odporny, nawet na niskie temperatury i odwodnienie, i przetrwał w mrożonym mięsie od kilku lat.

Plaga nie przenosi się na ludzi, ale może dotknąć duże świnie. Na przykład w Niemczech zaraza pojawiła się w hodowli, w której w tym roku było ponad 4000 świń. Choroba zagraża już rolnikom na całym świecie i nie da się jej powstrzymać.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *