Ukraina vs Ukraina Rosja: Aktualna sytuacja na Ukrainie ONLINE

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła na pełną skalę inwazję na Ukrainę. Ukraińskie miasta wciąż zgłaszają wybuchy i ostrzał. Według Ukraińców w środę wieczorem Rosjanie otworzyli ciężki ogień w rejonie kluczowego portu Odessy. W Kijowie dom mieszkalny częściowo zawalił się w wyniku rosyjskich bombardowań, dwie osoby zostały ranne, pisze Interfax-Ukraina. Strażacy ewakuowali 35 osób. Napiętą sytuację na Blesk.cz monitorujemy w szczegółowym raporcie online.

  • Prezydent Rosji Władimir Putin, poniedziałek wieczorem 21 lutego. podpisano dekrety uznające niepodległość dwóch separatystycznych republik na wschodzie Z Ukrainy. Putin rozkazał następnie armii rosyjskiej: rozpoczyna „misję pokojową” v Republiki Donbasu.
  • czwartek 24 lutego świat oszołomiony wiadomościami z Ukrainy – Putin rozkazał Atak na Ukrainę!
  • Gdzie obecnie walczy na Ukrainie? Spójrz na przejrzystą infografikę.
  • Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko powiedział, że Wojska rosyjskie zajmują szpital rejonowy Mariupol, w którym biorą lekarzy i pacjentów jako zakładników. Spójrz tutaj.
  • Według Ukraińców w środę wieczorem Rosjanie otworzyli ciężki ogień w rejonie kluczowego portu Odessy. Spójrz tutaj.
  • W Kijowie z powodu rosyjskich bombardowań częściowo zawalony dom mieszkalny, dwie osoby są ranne. Strażacy ewakuowali 35 osób. Spójrz tutaj.

Przestarzały:

Pokaż więcej dni

Praskie Centrum Pomocy Uchodźcom Ukraińskim we wtorek leczyło 2810 osób, o 130 mniej niż w poniedziałek. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do centrum zwróciło się 38 851 osób. Praska straż pożarna poinformowała o tym dziś na Twitterze. Miejsce pracy Praskiego Centrum Kongresowego działa przez całą dobę i jest wspólne dla stolicy i regionu środkowoczeskiego.

We wtorek zapewniono zakwaterowanie 213 uchodźcom. Z Wśród nich 79 osób zostało zakwaterowanych w tzw. reżimie awaryjnym, jakim są gimnazja. „172 osoby zostały przetransportowane autobusami do innych ośrodków” – powiedzieli strażacy.

Miasto Charków po nocy zostało ponownie zestrzelone przez wojska rosyjskie.

Giennadij Ziuganow, lider Komunistycznej Partii Rosji, twierdzi, że żołnierze ukraińscy sprzedają organy swoich towarzyszy broni zabitych lub ciężko rannych w czasie wojny.

Dwunastokondygnacyjny budynek mieszkalny w centralnej dzielnicy Kijowa Szewczenkiwsky został trafiony kilkoma kulami. Dwie osoby zostały ranne, a 37 ewakuowano, poinformowała państwowa służba ratunkowa.

Premier Republiki Czeskiej Petr Fiala z premierami Polski i Słowacji podczas wizyty u Prezydenta Ukrainy Zelenskiego.

W Turcji protestowano przeciwko wojnie na Ukrainie.

Sekretarz Rady Miejskiej Zaporoże Anatolij Kurtew potwierdził doniesienia o eksplozji na miejskim dworcu kolejowym.

Dziś prezydent USA Biden ma ogłosić dodatkową pomoc na zabezpieczenie w wysokości 800 milionów dolarów (około 18 miliardów koron) dla Ukrainybronić rosyjskiej inwazji. Według agencji prasowych, anonimowy wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział to we wtorek wieczorem.

Biden ma ogłoszenie o mostku wideo po dzisiejszym przemówieniu ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Zaplanowano ją na 14:00 CET, a szef Białego Domu ma pomóc Ukrainie przemówić o 16:45 CET.

„To niezwykłe wydarzenie i nie pamiętam, żebym doświadczył czegoś takiego w przeszłości. Kiedy na przykład w 2008 roku okupowana część Gruzji była rosyjska, zachodni mężowie stanu przybyli do Tbilisi, ale nie było to wyraźnie w strefie działań wojennych. To wizyta w stolicy najechanego kraju, otoczonej przez okupantów. I to jest w środku wojny. Ci premierzy są premierami państw członkowskich UE i NATO i wyrażą swoje poparcie, którego niestety nie możemy w tym momencie zastosować w Unii Europejskiej i NATO” – powiedział dyplomata Petr Kolář w Blesku o misji Petra Fiali w Polsce i Słowenii.

Eksperci mówią, że wyprawa Fiali za Zelenskiego jest operacją bardzo ryzykowną, ale też aktem wielkiej woli politycznej. Przeczytaj TUTAJ

W środę rano wyją syreny w porcie w Odessie, Ukraińskie media zatrzymały się w nocy na ruch rosyjskich okrętów wojennych w rejonie Odessy.

„Rosyjscy okupanci wystrzelili rakiety i artylerię na ukraińskie wybrzeże w rejonie Odessy, w pobliżu wsi Tuzla. Wystrzelili ogromne ilości amunicji z dużej odległości.. Chcieli przetestować system obrony wybrzeża. Nie było próby lądowania wojsk” – powiedział na Facebooku doradca ministra spraw wewnętrznych Antona Heraszczenko o nocnych wydarzeniach pod Odessą.

Jak radzić sobie z lękami wojennymi na Ukrainie, jak ten konflikt nas zmienia, dlaczego scenariusze kryzysowe są ważne i jak rozmawiać z dziećmi o aktualnych dramatycznych wydarzeniach, rozwiązał to psycholog Dalibor Špok w programie Epicentrum. Czytaj więcej TUTAJ

„Jewhen Lyssenko zginął w bitwie powietrznej pod Żytomierzem. Latał myśliwcem MiG-29 i w starciu z dwoma rosyjskimi samolotami zestrzelił jeden, ale zginął z powodu wrogiego systemu obrony powietrznej”, powiedział Euromaidan Press. zdjęcia poległego ukraińskiego żołnierza.

Armia ukraińska zniszczyła co najmniej 3 rosyjskie śmigłowce wojskowe na lotnisku w Chersoniupokaż nowe zdjęcia satelitarne.

03:00 syreny do nalotu na Lwów na zachodniej Ukrainie. Ostatnie syreny zabrzmiały dwa dni temu, kiedy 30 rosyjskich pocisków wycelowało w bazę w Jarowowie, zaledwie 15 mil od polskiej granicy” – powiedział na Twitterze korespondent zagraniczny CBS News, Imtiaz Tyab, o nocnym bombardowaniu.

„Pierwszy, będzie Ukraina, niepodległa Ukraina znacznie dłużej niż Władimir Putin„Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział: 'W każdym razie Ukraina tam będzie, a Putina w pewnym momencie nie będzie'” – dodał.

Pamiętać słowacja prezidenta Ukrajiny Zelenského po rozmowach z premierami UE, w tym z Petrem Fialą.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zadzwonił do Niemiec. „Rozmawiałem z niemieckim wicekanclerzem Robertem Habeckiem. Rozmawialiśmy o sposobach zwiększenia poparcia dla Ukrainy, gdy opieramy się dalszej rosyjskiej agresji. Zgodziliśmy się, że sankcje wobec Rosji muszą zostać wzmocnione, aby Rosjanie byli zmuszeni zakończyć swoją wyniszczającą wojnę w sercu Europy.„powiedział.

Nie tylko ukraińscy żołnierze chwalą się sprzętem wojskowym, który zabrali Rosjanom. Rosyjscy żołnierze pokazali też, co rzekomo skonfiskowali Ukraińcom.

Rosjanie nadal bombardują wiele ukraińskich miast. „Ostrzeżenia o nalotach w kilku większych miastach i regionach: w Czerkasach, Dnieprze, Lwowie, Kijowie, Iwano-Frankowsku, Odessie, Winnicy, Kirowohradzie i obwodzie chmielnickim uruchomiono syreny”, zwraca uwagę Kijowski Niepodległy.

Chór odśpiewał modlitwę za Ukrainę jeszcze przed meczem Kanadyjski NHL między Chicago Blackhawks a Boston Bruins.

Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję, która: nazywa rosyjskiego prezydenta Putina zbrodniarzem wojennym i zwraca się do sądu w Hadze o zbadanie sprawy. Czytaj więcej TUTAJ

Rano Petr Fiala (ODS) przemawia podczas odprawy na praskim lotnisku wojskowym Kbely po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Zelenskim i powrocie do Czech z misji w Kijowie, zawiadamia o tym Biuro Rządu Republiki Czeskiej.

„Mam zaszczyt reprezentować Ukrainę w kraju, w którym Petr Fiala jest premierem. Dziękuję za wsparcie i odwagę, Panie prezydencie – powiedział ambasador Ukrainy w Czechach Jewhen Perebyinis. Wizyty Fiali i innych premierów w Kijowie wciąż są dostrzegane przez światowe media, w tym CNN.

W Kijowie znów były według reportérů CNN w metropolii znów słychać wybuchy i syreny. Wybuchy CNN rozpoczęły się po zmroku – i po tym, jak burmistrz Witalij Kliczko nałożył na miasto przedłużoną i surową godzinę policyjną.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.