Ukraina ONLINE: Propozycja pokoju reprezentuje tylko rosyjskie żądania. Rosja straciła kolejny ogólny Świat | .jeden tydzień

aktualne informacje o sytuacji na Ukrainie:

 • Ukraina i Rosja przygotowały wstępny plan pokojowy
 • armia rosyjska straciła w walkach czwartego generała
 • Wojska rosyjskie zajęły największy szpital w Mariupolu
 • 97 dzieci straciło życie od początku rosyjskiej inwazji
 • W poniedziałek Charków doznał co najmniej 65 strzałów z broni palnej, a około 600 budynków zostało zniszczonych
 • Prezydent Zełenski poprosił państwa europejskie o więcej broni
 • w Kijowie wprowadzi 36-godzinną godzinę policyjną
 • Ukrainie udało się wznowić dostawy energii elektrycznej do elektrowni jądrowej w Czarnobylu
 • negocjacje między Ukrainą a Rosją będą kontynuowane we wtorek
 • Ukraina oskarżyła Rosję o porwanie burmistrza Melitopola, mianowanego przez Rosję burmistrza Melitopola grozi mu zdrada stanu,
 • UE przyjęła kolejną czwartą rundę sankcji wobec Rosji,

21:22 Słowacja nie może pozbyć się systemu S-300 bez rekompensaty

Departament Obrony odpowiada na doniesienia mediów. Według CNN Stany Zjednoczone i NATO wciąż pracują nad rozwiązaniem kwestii zastąpienia zdolności obronnych Słowacji, dlatego transfer systemu na Ukrainę jest niepewny. Według dwóch źródeł telewizyjnych Słowacja prosi o zapewnienie, że system S-300 zostanie natychmiast wymieniony.

20:26 Rosja zablokowała dostęp do portalu informacyjnego BBC

Rosyjska Federalna Służba Telekomunikacji, Informatyki i Monitoringu Mediów (Roskomnadzor) zablokowała dostęp do głównego portalu internetowego BBC w Rosji. Rosyjskie MSZ ostrzegło, że to dopiero początek odwetu wobec mediów.

20:07 Słowacja wstępnie zgodziła się na dostawę systemu S-300 na Ukrainę

Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę swój kluczowy system obrony powietrznej S-300 z czasów sowieckich, aby pomóc w obronie przed rosyjskimi nalotami. CNN poinformowało w środę, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Jednak Stany Zjednoczone i NATO wciąż pracują nad rozwiązaniem kwestii zastąpienia zdolności obronnych Słowacji, dlatego przeniesienie systemu na Ukrainę nie jest jeszcze pewne, pisze CNN. Według dwóch źródeł telewizyjnych Słowacja prosi o zapewnienie, że system S-300 zostanie natychmiast wymieniony.

19:44 Około 1000 rosyjskich żołnierzy jest w niewoli na Ukrainie

Zełenskij podał dane w internetowym wywiadzie z Karimem Khanem, naczelnym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) z siedzibą w Hadze, podała agencja informacyjna Ukrinform. Prezydent powiedział również, że każdy odpowiedzialny za okrucieństwa wojny musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

19:13 Rosyjski pianista Bieriezowski wezwał do przerwania dostaw prądu do Kijowa

„Mam naiwne pytanie. Rozumiem, że jest nam ich żal, że robimy rzeczy delikatnie, ale czy nie moglibyśmy przestać się nimi opiekować, otoczyć ich i wyłączyć prąd?”, zapytał 10 marca Bieriezowski w rozmowie. program w prokremlowskim państwowym kanale telewizyjnym Pervyj Channel.

„To, co donoszą zachodnie media, jest czystym kłamstwem. Musimy wygrać tę wojnę, a potem zbudować coś dobrego i pięknego u siebie w tym kraju. Prawda w końcu dotrze do ludzi, jestem pewien. zwycięstwo”, powiedział 53-letni Bieriezowski.

18:55 Wojska rosyjskie ostrzeliwały teatr Mariupol

W środę siły rosyjskie zbombardowały teatr w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol, w którym, jak się uważa, ukrywały się setki cywilów. Tak powiedział BBC wraz z zastępcą burmistrza Serhiją Orłową.

Orłow powiedział, że budynek mieści od 1000 do 1200 osób. Według niego liczba ofiar nie jest jeszcze znana. Jednak BBC nie było jeszcze w stanie zweryfikować tych informacji z niezależnymi źródłami.

18:17 Zełenski zwrócił się do członków Kongresu USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do Kongresu USA o dodatkową pomoc wojskową i strefę zakazu lotów nad Ukrainą. Przypomniał też obecnym o zamachu na Pearl Harbor w 1941 r. czy zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. i powiedział, że Ukraińcy żyli w czasach, gdy Rosja zaatakowała ich kraj.

AP Zdjęcie/J. Scott Applewhite, kupa

Zełenski skierował również swoje przemówienie do prezydenta USA Joe Bidena. „Chciałbym, abyś był światowym liderem. Być liderem świata oznacza być liderem pokoju” – powiedział.

17:47 UKRAINA I ROSJA OPRACOWUJĄ WSTĘPNY PLAN POKOJOWY

Proponowane porozumienie pokojowe będzie zawierać oświadczenie, że Ukraina rezygnuje z starań o wstąpienie do NATO, a także obietnicę, że w zamian za ochronę na swoim terytorium nie będzie żadnych zagranicznych baz wojskowych ani broni. powiedział.

Wpływowy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego Mychajlo Podoľaka powiedział Financial Times, że każda umowa zawierałaby oświadczenie, że „rosyjskie wojska i tak opuszczą Ukrainę” podbite od początku inwazji 24 lutego – w szczególności południowe regiony wzdłuż Azowa i Czarnego Morza, a także terytorium na wschód i północ od Kijowa.

17:30 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rosji zawieszenie operacji wojskowych na Ukrainie

Jeśli Moskwa nie zastosuje się do ewentualnej decyzji, sędziowie mogą zwrócić się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o interwencję. W tym dokumencie Rosja ma jednak prawo weta.

17:05 Zamrozili aktywa rosyjskiego oligarchy Petra Avena o wartości 4 mln euro

Włochy zamroziły wart 4 miliony euro majątek na Sardynii należący do Petera Avena, którego Unia Europejska uważa za jednego z najbliższych oligarchów Putina.

16:46 Stany Zjednoczone ponownie ostrzegły Rosję przed użyciem broni chemicznej i biologicznej na Ukrainie

Doradca ds. bezpieczeństwa USA Jake Sullivan zadzwonił w środę do sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa i ostrzegł go przed użyciem broni biologicznej i chemicznej na Ukrainie. To pierwszy kontakt na wysokim szczeblu między Moskwą a Waszyngtonem od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.

16:41 Ukraina i Rosja wspólnie zaproponowały 15-punktowy plan pokojowy

Zostało to zgłoszone przez Diary N w odniesieniu do Financial Times.

15:22 Atak w Czernihowie na ludzi stojących w kolejce po chleb, w którym zginęło co najmniej 10 osób

Pocisk artyleryjski lub rakieta uderzyły rano w grupę ludzi czekających na chleb w mieście Czernihów na północy Ukrainy. Relacjonuje na swojej stronie internetowej CNN, na której znajduje się nagranie wideo z incydentu, a także odwołuje się do lokalnego reportera.

Według niego zginęło co najmniej 10 osób. Jednak CNN nie było jeszcze w stanie samodzielnie zweryfikować tego numeru. Czernihów jest otoczony przez siły rosyjskie, aw ciągu ostatniego tygodnia wielokrotnie był narażony na ostrzał, który uderzył głównie w dzielnice mieszkalne.

14:40 Tokio usuwa klauzulę największego uprzywilejowania Rosji

To ostatnie kroki, jakie Japonia podjęła już wobec Moskwy w ostatnich tygodniach. Tokio na przykład zamroziło aktywa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz czołowych rosyjskich urzędników i miliarderów w jego sąsiedztwie. Ponadto Japonia zakazała eksportu do Rosji towarów wykonanych w nowoczesnej technologii, które mogłyby być wykorzystane do celów wojskowych.

13:53 Odrzuca jednak model „neutralności” bez gwarancji bezpieczeństwa

Mychajło Podoljak powiedział, że Ukraina jest obecnie w stanie wojny z Rosją i że model bezpieczeństwa „może być tylko ukraiński” i „z legalnie zweryfikowanymi gwarancjami bezpieczeństwa”. „Nie ma innych modeli ani opcji” – powiedział.

13:27 Mimo sankcji Putin jest otwarty na rozmowy z Biden

We wtorek Rosja nałożyła sankcje na najwyższych urzędników USA, w tym prezydenta Joe Bidena i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.

13:15 Przywódcy Polski, Czech i Słowenii bezpiecznie wrócili z Kijowa

Premierzy trzech krajów Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Janez Janša oraz polski wicepremier Jarosław Kaczyński spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania wyrazili poparcie dla narodu ukraińskiego i chęć dalszego udzielania dodatkowej pomocy

Wyjazd kwartetu polityków na Ukrainę wywołał sprzeczne reakcje. Podczas gdy niektórzy chwalili ich odwagę, inni mówili, że to ryzykowna decyzja.

12:53 WHO wysłało środki medyczne i karetki pogotowia z Dubaju

Karetki pogotowia i zaopatrzenie dla urazów i chirurgii w nagłych wypadkach kursują z Ukrainy do Dubaju przez Polskę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ​​dostarcza zaopatrzenie ze swoich magazynów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwoma lotami czarterowymi zapewnianymi bezpłatnie przez lokalne władze.

Samoloty przewożą 36 ton środków medycznych, w tym leków na choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. WHO wysłała już Ukrainie pomoc z Dubaju czterema lotami.

12:09 Rosja mówi, że tematem rozmów jest także militarna przyszłość Ukrainy

„Ukraina daje Austrii lub Szwecji możliwość stworzenia neutralnego państwa, ale państwa, które ma własną armię i własną marynarkę wojenną” – powiedział rosyjski główny negocjator Władimir Medinski.

11:50 Armia rosyjska straciła w walkach czwartego generała

Według doradcy ukraińskiego MSW podczas ataku w Mariupolu zginął rosyjski generał Oleg Mitajew.

10:33 Ukraina nie wejdzie do NATO w dającej się przewidzieć przyszłości, uważa premier Johnson

Johnson powiedział to dzień po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że jego kraj nie dołączy do sojuszu. Ukraina od lat słyszała, że ​​drzwi są otwarte, ale słyszała też, że nie może się przyłączyć. I to jest prawda, którą trzeba uznać – powiedział Zełenski podczas wideokonferencji z przedstawicielami ukraińskich sił zbrojnych.

Możesz przeczytać więcej tutaj.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja lub dalsze rozpowszechnianie raportów i zdjęć ze źródeł TASR stanowi naruszenie prawa autorskiego bez uprzedniej pisemnej zgody TASR.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja lub dalsze rozpowszechnianie raportów i zdjęć ze źródeł firmy SITA stanowi naruszenie prawa autorskiego bez uprzedniej pisemnej zgody firmy SITA.

Jeśli znajdziesz błąd, napisz na adres web@tyzden.sk.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.