„Sprawa została ugotowana zaskakująco szybko”. Opozycja krytykuje umowę wydobywczą w Turowie, która byłaby niekorzystna iROZHLAS

Zdaniem opozycyjnych ANO i SPD czesko-polskie porozumienie w sprawie kopalni Turów jest niekorzystne dla Czech. Jego pospieszne zamknięcie było błędem. Były minister środowiska Richard Brabec (TAK) i przewodniczący SPD Tomio Okamura powiedzieli to na początku parlamentarnej debaty nad umową międzyrządową. Ostatecznie Izba odrzuciła głosowanie koalicyjne. Spotkanie zakończyło się po około trzech godzinach.
Aktualizacja
Praga
(Zaktualizowano: 13:54 22 lutego 2022 r.)

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Były minister środowiska Richard Brabec (TAK) Zdjęcie: René Volfik Źródło: iROZHLAS.cz

Gabinetowy hrabia Petr Fiala (ODS) skrytykował m.in. wynegocjowanie przez niego nieco niższej rekompensaty niż ta nałożona przez były rząd Andreja Babiša (ANO).


Polska zapłaciła 45 mln euro za szkody górnicze w Turowie, Czechy wycofały pozew w Trybunale Sprawiedliwości UE

Przeczytaj artykuł


Według Brabeca skrócenie okresu wypowiedzenia do pięciu lat z narzuconych początkowo 22 lat, w których będzie trwała eksploatacja kopalni Turów, pogorszy pozycję Czech na ewentualne nowe rozwiązanie sądowe. „Uważam, że to duży błąd, który wyjdzie na jaw” – powiedział były minister.

Jeśli Polska zakończy umowę za pięć lat, Trybunał Sprawiedliwości UE może odrzucić kolejny czeski pozew, twierdząc, że Czechy powinny były lepiej uzgodnić z Polską, powiedział Brabec.

„To było ogromne zaskoczenie, jak szybko transakcja została zawarta” – powiedział. Powtórzył, że poprzedni rząd mógł dojść do podobnego porozumienia w zeszłym roku, ale z pewnością nie nazwał Polski „poniżonymi petentami”. Według Brabeca wręcz przeciwnie, obecny rząd złagodniał.

Według byłego ministra kopalnia przyniesie dziesiątki do setek miliardów koron. Obniżenie polskiego odszkodowania za wpływ działalności górniczej z 50 mln do 45 mln euro, czyli około 1,094 mld koron, było więc oburzające – dodał.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów Fot. Anna Uciechowska | Źródło: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Krytyczny SPD

Lider SPD Okamura również skrytykował transakcję jako niekorzystną. Według niego, rząd potajemnie zatwierdził transakcję. „To szalona, ​​fatalna sytuacja, w ogóle nie dbasz o ludzi” – powiedział. Według niego w ciągu roku wokół Turowa wyschną studnie.


Kontrakt na kopalnię Turów można było podpisać wcześniej i na lepszych warunkach – powiedział Puta. „Kłamie”, odpowiedział Babi

Przeczytaj artykuł


Wystąpienie Okamury dotyczyło także krytyki rządu w innych obszarach. Według niego gabinet Fiala nie znalazł żadnego rozwiązania, aby obniżyć ceny energii i żywności. „Twoim celem jest zanurzenie obywateli w egzekucji. Nie robisz nic dla obywateli” – dodał.

Brabec i Okamura zabrali głos jako priorytetowi mówcy na spotkaniu, o które poprosił YES. Koalicyjna większość w izbie niższej uniemożliwiła wówczas zatwierdzenie programu. Spotkanie się skończyło.

Politycy koalicji oddalili krytykę. Według nich umowa zawiera wystarczające gwarancje, które doprowadzą do poprawy stanu środowiska w regionie libereckim.

Spór

W ramach umowy Polska wysłała Czechom 45 mln euro jako rekompensatę za wpływ działalności górniczej. Po zawarciu umowy Republika Czeska wycofała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kopalnia Turów dostarcza węgiel do pobliskiej polskiej elektrowni, co zdaniem polskiej strony jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Oprócz utraty wód gruntowych mieszkańcy przygranicznych obszarów regionu libereckiego skarżą się również na hałas i zanieczyszczenie pyłem. Według Brabeca podziemna ściana nie zapobiega w wystarczającym stopniu odpływowi wody, a umowa pogłębi wydobycie do ponad 30 metrów poniżej poziomu morza.

CTK

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.