Senat zatwierdził rozmieszczenie wojsk w wielonarodowej jednostce NATO na Słowacji

Aktualizacje: 17.03.2022 11:33
Opublikowany:

Praga – Senat zatwierdził rozmieszczenie do 650 czeskich żołnierzy w nowej dwutysięcznej jednostce Sojuszu Północnoatlantyckiego na Słowacji. Celem jest wzmocnienie obrony przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Czescy żołnierze mają dowodzić wielonarodową jednostką, w skład której wejdą także żołnierze z Niemiec, Polski, Słowenii, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Misję wsparło dziś 61 z 64 obecnych senatorów. Oczekuje się, że Izba wyda zgodę w przyszłym tygodniu.

„Wysłanie naszych wojsk na Słowację to naprawdę bardzo silny gest polityczny, który bezsprzecznie wyraża nasze pragnienie wypełnienia zobowiązania w zakresie obrony zbiorowej w ramach NATO” – powiedział senatorom minister spraw zagranicznych Jan Lipavský (Piraci). Według niego w grupie bojowej na Słowacji znajdą się także żołnierze z Niemiec, Polski, Słowenii, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Oprócz dowodzenia i łączności, armia czeska wyśle ​​do zgrupowania jednostkę zmechanizowaną, żandarmerię wojskową i zajmie się logistyką. Podobne oddziały NATO będą na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii – przypomniał minister.

Przewodniczący senackiej komisji obrony Pavel Fischer (niezależny) wezwał rząd do wzmocnienia czeskiej obecności wojskowej w krajach bałtyckich iw Polsce. „Zagrożenie jest realne, Ukraina walczy też o kształt kontynentu europejskiego” – powiedział Fischer. Jak poinformowała minister obrony Jana Černochová (ODS), w krajach bałtyckich operuje już 200 czeskich żołnierzy, gdzie od kwietnia po raz kolejny będą pomagać w ochronie przestrzeni powietrznej przed pięcioma czeskimi myśliwcami Gripen.

Jednocześnie rząd wcześniej zdecydował, że sojusz może rozmieścić w dowolnym miejscu na swoim terytorium 180 specjalistów chemicznych i 400 członków 4. Brygady Szybkiego Rozmieszczenia, którzy zostali przydzieleni do sił szybkiego reagowania NATO.

Zatwierdzony mandat dla misji słowackiej pozwala na wysłanie do 650 żołnierzy w okresie do 30 czerwca 2023 r. Černochová wcześniej mówiła, że ​​do jednostki sojuszniczej wyjedzie około 400 żołnierzy, reszta mandatu jest przeznaczona jako rezerwa do zmiany wojsko.

W skład jednostki, która znajdzie się w okręgu wojskowym Lešť w obwodzie zwoleńskim, wejdzie również 50 żołnierzy, którzy zbudowali i obsługiwali bazę humanitarną dla ukraińskich uchodźców w pobliżu wsi Jamník koło Liptowskiego Mikulasza. Całkowity koszt mandatu ma wynieść około 540 milionów koron.

Jedynie były komunista Jaroslav Dubrava (dla Severočechy.cz), znany z prorosyjskich działań i poparcia dla działań prezydenta Rosji Władimira Putina, głosował przeciwko słowackiej misji armii czeskiej. Lumír Kantor (KDU-ČSL) i David Smoljak (STAN) wstrzymali się od głosu. Smoljak powiedział później, że pomylił głosowanie i popiera wysłanie żołnierzy na Słowację.

Spotkanie senatu Rosji i Ukrainy w sprawie prawa walki

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *