EANA zawiesiła członkostwo w rosyjskiej agencji informacyjnej

Europejski sojusz agencji informacyjnych (EANA) ogłosił w niedzielę, że zawiesza członkostwo rosyjskiej agencji informacyjnej TASS ze skutkiem natychmiastowym i oczekuje na decyzję Zgromadzenia Ogólnego o całkowitym jego wyeliminowaniu.

Zarząd EANA zdecydował, że TASS nie jest w stanie zapewnić bezstronnego zasięgu. Zarząd jako przyczynę podał okoliczności związane z nowymi regulacjami medialnymi wydanymi przez rosyjski rząd, pisze EANA na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Rosyjska Federalna Służba ds. Telekomunikacji, Informatyki i Monitorowania Mediów (Roskomnadzor) w sobotę nakazała mediom zatajenie doniesień kwalifikujących rosyjską operację wojskową na Ukrainie jako „atak, inwazję lub wypowiedzenie wojny”.

Zgodnie z jej oświadczeniem, EANA wzięła również pod uwagę wnioski członków sojuszu o wyłączenie TASS z procesu decyzyjnego.

Dyrektor polskiej agencji informacyjnej PAP Wojciech Surmacz wezwał do wykluczenia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS z Europejskiego Sojuszu Agencji Informacyjnych (EANA) i wezwał do wzmożenia walki z dezinformacją.

Zgodnie z oświadczeniem, zarząd organizacji (EANA) jednogłośnie podjął decyzję o zawieszeniu członkostwa agencji TASS w sojuszu do czasu podjęcia przez walne zgromadzenie decyzji o całkowitym wykluczeniu z tej agencji.

European Alliance of News Agency zrzesza 32 europejskie agencje informacyjne – TASR. Została założona w 1956 roku. Ma siedzibę w Bernie w Szwajcarii i jest forum kontaktów, współpracy i wymiany doświadczeń.

Głównym celem sojuszu jest praca nad warunkami ekonomicznymi i prawnymi ułatwiającymi funkcjonowanie agencji informacyjnych, m.in. w obszarze praw autorskich i dostępu do zasobów informacyjnych. Promuje współpracę między agencjami prasowymi, a także organizuje debaty i wymiany na temat zawodu agencji, prawa i nowych technologii.

Nie przegap tego

Wojna na Ukrainie żyje: inwazja nie przebiega zgodnie z planem. Na Rosję czekają poważne sankcje

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.