Putin zniszczył pokój w Europie

Łask, 1 marca (TASR) – Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że rosyjski prezydent Władimir Putin dokonuje inwazji na Ukrainę „niszczy pokój w Europie”. Wezwał też Rosję do zakończenia wojny i wycofania wojsk z Ukrainy. Dodał, że NATO nie wyśle ​​wojsk ani myśliwców na Ukrainę, ponieważ nie chce angażować się w konflikt zbrojny, donosi The Guardian.

Stoltenberg powiedział to podczas wizyty w bazie lotniczej w polskim mieście Łask, gdzie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudem. „Prezydent Putin zniszczył pokój w Europie. Państwa członkowskie Sojuszu potępiają bezpodstawną i brutalną inwazję na Ukrainę”. Stoltenberg powiedział dziennikarzom na wspólnej konferencji prasowej z Dudem, donosi AFP.

Szef NATO dodał, że „Rosyjski atak (na Ukrainę) jest całkowicie nie do zaakceptowania i umożliwiony przez Białoruś”.

Na zdjęciu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (drugi od prawej) odpowiada na pytania dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudem (pierwszy od prawej) i żołnierzami w polskim mieście Łask w województwie łódzkim, we wtorek marca 1, 2022.
Zdjęcie: TASR/AP

Zwrócił też uwagę, że NATO „nie będzie częścią tego konfliktu” z Rosją. Powiedział jednak, że sojusz jest gotowy „broń każdego cala” jego terytorium, a ostatnio wzmocnił swoje wschodnie skrzydło.

„Rosja musi natychmiast zakończyć tę wojnę, wycofać wszystkie swoje siły z Ukrainy i szczerze zaangażować się w wysiłki dyplomatyczne. Świat stoi za Ukrainą i domaga się pokoju”. powiedział.

Stoltenberg powiedział również, że NATO zapewnia Ukrainie pomoc humanitarną, finansową i inną, ale nie wyśle ​​wojsk. „NATO nie będzie zaangażowane w konflikt. Dlatego NATO nie będzie wysyłać wojsk na Ukrainę ani przenosić (swoich) samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną” – dodał. dodany.

Na zdjęciu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (drugi od prawej) i prezydent Polski Andrzej Duda (pierwszy od prawej) przemawiają do wojsk podczas spotkania w polskim mieście Łask w województwie łódzkim, wtorek, 1 marca 2022 r.
Zdjęcie: TASR/AP

Prezydent Polski Duda powiedział, że on i Stoltenberg podjęli dalsze kroki, które NATO zamierza podjąć na swoim wschodnim skrzydle, które w dużej mierze składa się z Polski, pisze agencja PAP. „Rozmawialiśmy o sytuacji bezpieczeństwa, rozmawialiśmy o zadaniach… i niezbędnych środkach do wzmocnienia wschodniego skrzydła Sojuszu”, – powiedział Duda.

Jednocześnie szef NATO podziękował Polsce za przyjęcie na swoim terytorium kilkudziesięciu tysięcy osób z Ukrainy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.