Sytuacja radiologiczna na Słowacji przez ostatni tydzień pozostawała stabilna

Bratysława, 15 marca (TASR) – Sytuacja radiologiczna na Słowacji była stabilna w poprzednim tygodniu. Nie było żadnych odchyleń od standardowych zmierzonych wartości mocy dawek promieniowania gamma na naszym terenie ani w innych krajach europejskich. Poinformował o tym Departament Ochrony Radiologicznej Urzędu Zdrowia Publicznego (ÚVZ) Republiki Słowackiej.

Kierownik wydziału ochrony radiologicznej ÚVZ SR Veronika Drábová powiedziała, że ​​sytuacja radiologiczna na Słowacji jest stale monitorowana i oceniana. Monitorowana jest również sytuacja radiologiczna w Europie. Informacje o pomiarach mocy dawek promieniowania gamma w Republice Słowackiej są publicznie dostępne na stronie internetowej Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego (SHMÚ).

„Monitoring sytuacji radiologicznej na terytorium Republiki Słowackiej prowadzony jest od dziesięcioleci. Jest monitorowany w elementach środowiska i w łańcuchu pokarmowym. Sieć monitoringu radiologicznego składa się obecnie z czterech obwodów. sieć operatorów jądrowych, „ Drábová wyjaśniła.

Sondy stanowisk monitoringowych na Słowacji są rozmieszczone równomiernie na różnych wysokościach. Według Drábovej Departament Ochrony Radiologicznej jest zatem w stanie szybko reagować na zmiany w stanie standardowym.


„Możemy zareagować niemal natychmiast. Pierwsze wyniki otrzymalibyśmy w ciągu dziesięciu minut. Jeśli wydarzy się coś poważnego, możemy opublikować prognozy z ośmiogodzinnym wyprzedzeniem. Prognozy wahają się od ośmiu godzin do siedmiu dni. co dzieje się za tydzień”
powiedział Miloš Doktor z Departamentu Ochrony przed Promieniowaniem Jądrowego Cyklu Paliwowego, mówiąc, że sytuacja jest obecnie spokojna, a ludność jest zagrożona.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.