Polska zapłaci odszkodowanie za odmowę aborcji

Tak nakazał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w czwartek (14 grudnia) nakazał Polsce wypłacenie obywatelce 16 000 euro odszkodowania za odmowę jej prawa do aborcji płodu z wadami. Tak podała agencja AFP.

W kontekście tej sprawy AFP przypomniała, że ​​w Polsce obowiązuje jedno z najsurowszych przepisów aborcyjnych w Europie. Aborcja jest obecnie legalna w kraju w większości katolickim, jeśli ciąża jest wynikiem napaści na tle seksualnym, kazirodztwa lub zagraża życiu lub zdrowiu matki.

Wyrok sądu w Strasburgu jest następstwem skargi złożonej przez młodą kobietę, której odmówiono dostępu do legalnej aborcji. U płodu zdiagnozowano zespół Downa. Wada płodu została wykryta w 14. tygodniu ciąży.

W związku z reformą legislacyjną, która miała miejsce w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., szpital w Warszawie odwołał wizytę młodej kobiety w celu przeprowadzenia aborcji. Zostało ono wyznaczone na dzień po uprawomocnieniu się wyroku sądu z 27 stycznia 2021 r. Powódka musiała zatem udać się do prywatnej kliniki w Holandii, gdzie przeszła tę procedurę.

Krok w stronę losu Polek

ETPC wskazuje w swoim wyroku, że postępowanie to naraziło młodą kobietę na wysokie koszty finansowe. Została pozbawiona wsparcia rodziny w Polsce, co miało także dla niej poważne konsekwencje psychologiczne. ETPC stwierdził, że Polska naruszyła w ten sposób Europejską Konwencję Praw Człowieka w odniesieniu do kobiety w ciąży.

Prawniczka skarżącej i wiceprezes Fundacji FEDERA na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Kamila Ferencová, oświadczyła na konferencji prasowej, że „wyrok ten może stanowić decydujący krok naprzód dla losów Polek”. Podkreśliła, że ​​jest to dodatkowy argument za zmianą prawa aborcyjnego, obok żądań uczestniczek protestów obywatelskich czy doniesień medialnych o kolejnych zgonach kobiet na oddziałach ginekologiczno-położniczych.

AFP dodaje, że ETPC większością pięciu sędziów do dwóch uznał, że Polska naruszyła prawo do poszanowania życia prywatnego gwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ich węgierscy i polscy koledzy mieli odmienne zdanie od większości sędziów.

Portal informacyjny TVN24.pl dodał, że 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny RP orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszczał sztuczne przerywanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, jest sprzeczne z konstytucją. Ta decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę protestów w całym kraju.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *