Słowaccy Patrioci wymagają konserwacji

Najpóźniej w przyszłym roku rząd niemiecki musi podjąć decyzję w sprawie ewentualnego dalszego udziału Bundeswehry w obronie powietrznej Słowacji. Jest sojusznikiem Niemiec w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Systemy obrony powietrznej Patriota zlokalizowany na Słowacji ma zostać przetransportowany do Niemiec na konserwację techniczną pod koniec 2023 roku – informuje TASR.

Przygotowanie operacyjne

Słowacka Agencja Prasowa nawiązuje do raportu niemieckiego Ministerstwa Obrony w sprawie gotowości niemieckich sił zbrojnych, który został zaprezentowany we wtorek Bundestagowi i cytowany przez agencję DPA.

„Utrzymanie gotowości operacyjnej systemów Patriota od 2024 r. konieczne jest uzbrojenie na dużą skalę, w przeciwnym razie interoperacyjność ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO byłaby poważnie zagrożona”, napisano w raporcie.

Z tego powodu konieczne jest przeniesienie systemu do Niemiec. To przezbrojenie systemów Patriota zostało to już uzgodnione z odpowiednimi przedsiębiorstwami w Niemczech i nie można już zwlekać.

DPA przypomina, że ​​Słowacja przekazała Ukrainie własny system obrony powietrznej S-300 w celu obrony przed rosyjskimi atakami. Dlatego też Berlin wyposażył Słowację w systemy Patriota w ramach ochrony wschodniego skrzydła NATO.

Trwają także negocjacje w sprawie lokalizacji niemieckich systemów. Patriota Polska. DPA określa, że ​​niemieckie możliwości obrony powietrznej są ograniczone pod względem sprzętu i personelu.

Napięcia w związkach

Polska zaledwie kilka dni temu podjęła decyzję o przyjęciu systemu obrony powietrznej Patriota, którą Niemcy zaoferowały mu w październiku. Poinformował o tym we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – przekazuje agencja AP, której raport przejęła TASR.

Oferta Berlina pojawiła się po tym, jak ukraiński rakieta przeciwlotnicza uderzyła w polską wioskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.

System przeciwlotniczy

źródło: TASR/Ján Krošlák

Błaszczak początkowo przyjął tę ofertę z radością. Jednak później wraz z innymi polskimi przedstawicielami stwierdził, że systemy Patriota ich zdaniem należy ich zamiast tego wysłać na Ukrainę. Berlin jednak nie jest na to chętny i podkreśla, że ​​jest to element zintegrowanej obrony NATO przeznaczony wyłącznie dla terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pozornie chłodny stosunek Polski do niemieckiej oferty spowodował napięcia w stosunkach z krajami sąsiadującymi, które mimo trudnej historii są ważnymi partnerami handlowymi i sojusznikami w ramach NATO – pisze AP.

Błaszczak we wtorek na Twitterze wyraził ubolewanie, że Niemcy nie chcą gościć systemu. Patriota na Ukrainie. „Z rozczarowaniem zdecydowałem się wstrzymać wsparcie dla Ukrainy” – dodał. on napisał. „Lokalizacja patrioci na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców.”

Niemniej jednak, jego zdaniem, oba obozy trwają nadal „w przygotowaniu dotyczącym rozmieszczenia wyrzutni w Polsce i ich podłączenia do naszego systemu dowodzenia”.

Apel do sojuszników

Osobno zaledwie kilka dni temu ukraiński premier Denys Szmyhal wezwał swoich sojuszników do zapewnienia systemów obrony powietrznej. Patriota, a także inne systemy obronne, które Niemcy i Francja dostarczyły już do Kijowa. Raporty TASR na podstawie poniedziałkowego raportu AP.

AP przypomina, że ​​systemy Patriota jak dotąd żaden kraj nie dostarczył Ukrainy. Takie posunięcie prawdopodobnie doprowadziłoby do eskalacji napięć z Rosją.

W niedzielnym wywiadzie dla francuskiego kanału LCI Chmyhaľ powiedział, że Ukraina potrzebuje także zapasów pocisków artyleryjskich i nowoczesnych czołgów. Według niego Rosja codziennie wystrzeliwuje od 50 000 do 70 000 rakiet w stronę ukraińskich celów. Dodał to „Każdego dnia potrzebujemy przynajmniej jednej trzeciej tej kwoty”.

Jak dodał, Rosja chce zalać Europę ukraińskimi uchodźcami, atakując kluczową infrastrukturę.

Źródło: TASR

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *