Polska otwiera nowe punkty wysyłkowe na granicy z Ukrainą: Działanie ma na celu zapobieganie kryzysowi żywnościowemu

Polska ogłosiła w poniedziałek, że otwiera pięć dodatkowych punktów przeładunkowych ciężarówek na jednym z krajowych przejść granicznych na południowym wschodzie kraju, aby ułatwić transport zboża na Ukrainę.

TASR przejął raport od DPA.

Liczba działających do tej pory punktów wysyłkowych uległa w ten sposób podwojeniuRzecznik polskiego rządu Michał Dworczyk powiedział w poniedziałek. Nowe obiekty zostały otwarte na posterunku granicznym Korczowa-Krakovec na południowym wschodzie kraju.

Celem jest uniknięcie korków i skrócenie czasu oczekiwania na towary po obu stronach granicy. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział, że środek ten przyczynia się również do globalnego bezpieczeństwa żywnościowegopisze DPA.


Ukraina, która od końca lutego mierzy się z rosyjską inwazją, jest jednym z największych światowych producentów zbóż. Jednak Rosja blokuje eksport około 20 milionów ton zboża z ukraińskich portów, głównie do krajów Afryki Północnej i Azji, poinformował DPA.

Polska i inne kraje europejskie starają się zwiększyć możliwości transportu zboża drogą lądową. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił niedawno, że jego kraj dąży do miesięcznego eksportu 1,5 miliona ton zbóż. Według Urzędu Ochrony Danych Ukraina żąda nawet pięciu milionów ton, ale Polska nie jest na to technicznie przygotowana.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.