Amerykański sprzęt wojskowy już przybywa do Polski

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że jest to część przygotowań do przybycia około 1700 żołnierzy amerykańskich z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Podały PAP i Reuters.

„To wyraźny sygnał sojuszniczej solidarności” – napisał Błaszczak na portalu społecznościowym. Świergot oraz opublikował zdjęcia żołnierzy rozładowujących zaopatrzenie z amerykańskiego samolotu transportowego C-130 Hercules.

Prywatny kanał informacyjny TVN24 przechwycił rozładunek dwóch amerykańskich samolotów na lotnisku Rzeszów-Jesionka. Nadawca poinformował, że do tej pory w kraju wylądowało sześć amerykańskich samolotów transportowych.

Źródło: Twitter Mariusz Błaszczak


Według Reutersa nie jest jeszcze jasne, kiedy przybędą amerykańscy żołnierze i gdzie będą stacjonować. Centrum operacyjne MON skierowało agencję do wojska USA, które nie odpowiedziało na prośbę o dodatkowe informacje. Wojsko USA ma już w Polsce około 4500 żołnierzy. Znajdują się one głównie na zachodzie kraju.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała w środę o rozmieszczeniu blisko 3 tys. żołnierzy USA w Polsce, Rumunii i Niemczech. To odpowiedź na obecny kryzys wokół Ukrainy. Według Pentagonu obecna sytuacja obliguje sojuszników do wzmocnienia pozycji obronnych na wschodnim skrzydle NATO. Departament Obrony USA dodał też, że nie będzie to „stałe rozmieszczenie” wojsk w stanach i że wojska nie pojadą na Ukrainę, która czuje się zagrożona przez stacjonujące w pobliżu granicy wojska rosyjskie.

Archiwum WA 18 Bruksela - W filmie archiwalnym z 16 grudnia 2021 r. premier Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania dziennikarzy po przybyciu na szczyt UE w Brukseli.  W środę 22 grudnia 2021 Morawiecki skrytykował decyzję Unii Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciwko Warszawie za ignorowanie prawa unijnego przez Polskę i podważanie niezależności polskiego sądownictwa.  FOTO TASR / AP Premier Polski Mateusz Morawiecki po przyjeździe rozmawia z mediami

Nie przegap tego

Polska wyśle ​​broń defensywną na Ukrainę, mówi Morawiecki wśród silnych obaw przed rosyjskim atakiem

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.