NATO chce też wzmocnić swoje wschodnie skrzydło grupą bojową na Słowacji – Kraj – Aktualności

Oczekuje się, że przywódcy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na czwartkowym szczycie uzgodnią wzmocnienie sił wschodniego skrzydła Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech nowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. O tym poinformował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
23.03.2022 14:49, aktualizacja: 15:42Zdjęcie: ,

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg z logo Sojuszu Północnoatlantyckiego w tle
TASR poinformował szefa prasowego NATO oraz wiadomości AFP i Reuters na podstawie briefingu prasowego.

„Oczekuję, że przywódcy zgodzą się na wzmocnienie pozycji NATO we wszystkich obszarach, aby znacząco wzmocnić obecność Sojuszu na lądzie, w powietrzu i na morzu” – powiedział Jens Stoltenberg, dodając, że nowe grupy bojowe i istniejące siły w trzech krajach bałtyckich i w Polsce, NATO będzie mieć osiem wielonarodowych grup wzdłuż wschodniego skrzydła Sojuszu.

Stoltenberg powiedział również, że kryzys na Ukrainie pokazał, że NATO musi przywrócić swoją długoterminową postawę odstraszania i obrony.

Przywódca Sojuszu oskarżył ponadto Chiny o udzielanie politycznego wsparcia Kremlowi w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę i ostrzegł Pekin przed jakąkolwiek materialną pomocą dla rosyjskiej kampanii wojskowej.

„Chiny udzieliły Rosji wsparcia politycznego, w tym szerzenia skandalicznych kłamstw i dezinformacji, a sojusznicy obawiają się, że Chiny mogą zapewnić materialne wsparcie dla rosyjskiej inwazji” – powiedział Stoltenberg przed szczytem NATO.

„Oczekuję, że przywódcy wezmą Chiny do wypełnienia swoich obowiązków jako członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, powstrzymania się od wspierania kampanii wojskowej Rosji i dołączenia do reszty świata oraz do natychmiastowego i pokojowego zakończenia tej wojny”.

Ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Kang powiedział w niedzielę, że jego kraj nie wysyła broni do Rosji na użytek Ukrainy. Chiny „wysyłają żywność, lekarstwa, śpiwory i żywność dla niemowląt, ale żadna ze stron nie dostarcza broni ani amunicji”, powiedział Qin, dodając, że Pekin nadal „wspiera rozmowy pokojowe i wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni” na Ukrainie.

Stoltenberg oczekuje również, że członkowie NATO udzielą Ukrainie w czwartek dodatkowego wsparcia przeciwko cyberatakom oraz „zagrożeniom biologicznym, radiologicznym i nuklearnym”.

Czwartkowe rozmowy przywódców NATO skupią się na trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, po której ponad trzy miliony Ukraińców uciekło już z kraju. Prezydent USA Joe Biden również weźmie udział w szczycie.

NATO – czym jest, do czego służy i jak pomaga

Film powstał we współpracy z Mall.tv.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.