Były polski minister ogłasza w więzieniu strajk głodowy

Aresztowali go bezpośrednio pod pałacem prezydenckim.

Były polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, skazany za nadużycie władzy i aresztowany przez policję we wtorek 9 stycznia, ogłosił rozpoczęcie strajku głodowego. Poinformowała o tym Reuters i polskie media w środę 10 stycznia, powołując się na wypowiedź polityka.

Policja aresztowała Kamińskiego wraz z innym posłem opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Maciejem Wąsikiem, pod Pałacem Prezydenckim i – jak podają polskie media – przebywają obecnie w więzieniu.

„Oświadczam, że traktuję moje skazanie… jako akt zemsty politycznej” – oznajmił Kamiňský w oświadczeniu odczytanym przez jego byłą koleżankę Blažę Pobožę. „Jako więzień polityczny od pierwszego dnia pobytu w więzieniu podjąłem strajk głodowy” – dodał.

Jak podaje serwer RMF 24, wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchartová w odpowiedzi na wypowiedź polityka poinformowała, że ​​była to jego osobista decyzja. Według niej ani Kamiňský, ani Wonsik nie spełniają europejskich kryteriów kwalifikowania ich jako więźniów politycznych. To, że polityk przebywa w więzieniu, nie oznacza, że ​​jest więźniem politycznym – stwierdziła Ejchartová

Policja zatrzymała obu polityków we wtorek bezpośrednio pod Pałacem Prezydenckim, gdzie zostali zaproszeni przez Prezydenta Andrzeja Dudę na uroczyste powołanie nowych doradców. Policja działała na podstawie nakazu sądu i obaj przebywają w więzieniu.

Przedmiot sporu

W grudniu ubiegłego roku sąd skazał byłego ministra spraw wewnętrznych rządu PiS Kamiňskiego i jego byłego zastępcę Wonsika na dwa lata więzienia za nadużycie władzy.

Sprawa Kamiňskiego i Wąsika sięga 2007 roku. W 2015 roku sąd niesłusznie skazał ich za nadużycie władzy, a Duda później ułaskawił obu polityków. Jednak Sąd Najwyższy zakwestionował później ułaskawienie udzielone jeszcze przed prawomocnym wyrokiem skazującym, a inny sąd w grudniu ubiegłego roku skazał obu polityków PiS na dwa lata więzienia.

Marszałek Sejmu, czyli marszałek izby niższej polskiego parlamentu Szymon Hołownia, podpisał wówczas decyzję o zakończeniu ich mandatów parlamentarnych, które wygrali w październikowych wyborach.

Kamiňský i Wąsik nie zgodzili się jednak z tą decyzją i jeden z organów Sądu Najwyższego, czyli Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uchylił tę decyzję. Agencja AFP podkreślała wówczas, że Trybunał Sprawiedliwości UE uważa tę izbę za nielegalną.

Obaj politycy byli przedmiotem sporu. To ostatnie ukazuje pułapki obecnego układu władzy w Polsce, podczas gdy główni gracze na scenie politycznej wywodzą się z dwóch wrogich obozów. Z jednej strony proeuropejski rząd premiera Donalda Tuska, z drugiej prezydent Duda, bliski sojusznik narodowo-konserwatywnej partii PiS.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *