Błędy odkryte w polskim szpitalu, w którym kobieta zmarła po aborcji Nowości

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zidentyfikował kilka nieprawidłowości w organizacji, realizacji i jakości opieki zdrowotnej świadczonej w szpitalu w Pszczynie, na południu kraju. Odkrycia te dokonano podczas wrześniowej kontroli u ciężarnej kobiety, której odmówiono aborcji. Pacjent był hospitalizowany w tym szpitalu – poinformowała w środę agencja PAP.



Zdjęcie: ,

Działacze na rzecz praw kobiet trzymają znak „Krew na twoich rękach” podczas protestu przed Sejmem w Warszawie, aby uczcić kobiety cierpiące z powodu restrykcyjnego polskiego prawa aborcyjnego.




Za wykryte błędy szpital nałożył grzywnę w wysokości prawie 650 tys. zł (około 140 tys. euro).

Kobieta (30) była w 22. tygodniu ciąży, kiedy trafiła do szpitala w Pszczynie z powodu wyczerpania płynu owodniowego. Według lokalnych mediów, po spuszczeniu płynu owodniowego lekarze postanowili poczekać na śmierć płodu, zamiast przeprowadzać na kobiecie zabieg aborcji. Płód w ciele kobiety ostatecznie zginął, a kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego wkrótce potem.

Wiadomość o tej tragedii wywołała protesty w Polsce, które uważają, że przyczyną śmierci kobiety jest surowe polskie ustawodawstwo antyaborcyjne.

Polska, protest Czytaj więcej Wycofali się dopiero po śmierci kobiety. Surowe przepisy dotyczące aborcji w Polsce uległy złagodzeniu

Na środowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano wyniki kontroli, szef NFZ Filip Nowak powiedział, że opieka zdrowotna we wspomnianym szpitalu jest „zbyt niezadowalająca, w tym procedury medyczne”. Dodał, że nałożenie kary na szpital „nie zmienia faktu, że doszło do tragedii o nieodwracalnych skutkach”.

Wyniki oględzin zostaną również przekazane właściwej prokuraturze, która zbada całą sprawę. W oświadczeniu wydanym wkrótce po śmierci kobiety, szpital poinformował, że jego personel zrobił wszystko, aby uratować życie pacjentki.

W październiku ubiegłego roku polski Trybunał Konstytucyjny uznał aborcje za niezgodne z konstytucją z powodu nieodwracalnych wad rozwojowych płodu, które obejmują szeroki zakres urazów, od zespołu Downa po choroby zagrażające życiu.

Polskie przepisy dotyczące aborcji były wcześniej jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie i dopuszczały aborcję jedynie w przypadku gwałtu, zagrażającego życiu matki lub poważnego uszkodzenia płodu.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *