Polska jest już w piątej fali kruczków – mówi minister zdrowia

Na górze minister spodziewa się 60 000 zarażonych dziennie. obecny rekord to 35 tys.

WARSZAWA. Polska przeżywa piątą falę choroby mój koronawirus– poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegł, że rozprzestrzenianie się wariantu omicron może spowodować taki wzrost codziennych przypadków infekcji, że Polska jeszcze nie zauważyła.

Informacje zostały przekazane przez agencję informacyjną Reuters.

Powolne szczepienie, słabe ograniczenia

Dzienne liczby spadają od początku grudnia, ale największy wschodni członek Unii Europejskiej po czwartej fali pandemii nie miał czym oddychać – regularnie zgłasza ponad 10 000 nowych infekcji dziennie, przy niskim wskaźniku szczepień i ograniczonej liczbie ludności życie.

„Spodziewamy się, że szczyt infekcji nastąpi w połowie lutego, a w tym szczycie będziemy mieć około 60 000 przypadków dziennie” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Najwyższą liczbę dziennych przypadków infekcji od początku pandemii odnotowano 1 kwietnia 2021 r., kiedy zgłoszono 35 251 przypadków.

Minister dodał, że spodziewa się, że dane opublikowane we wtorek pokażą ponad 20 tys. spraw dziennie.

Niemal całe konsorcjum ekspertów podało się do dymisji

W piątek 14 stycznia do dymisji podało się 13 z 17 członków Polskiej Rady Lekarskiej, która doradza premierowi w pandemii koronawirusa. Ustępujący eksperci potępili brak wpływu nauki na politykę. Skrytykowali fakt, że ich zalecenia nie zostały wdrożone i że niewystarczająca współpraca z rządem je wyczerpała.

Niedzielski powiedział, że próbował przekonać ustępujących członków zarządu do dalszej pracy w korpusie, ale bezskutecznie.


Powiązany artykuł W Polsce zrezygnowało prawie całe konsorcjum ekspertów, a rząd ignoruje ich rady Czytać

Minister dodał, że powstanie nowy organ doradczy, który przybierze inną formę – będzie się składał z szerszego grona ekspertów, którzy będą asystować i doradzać premierowi. Oprócz lekarzy będą w nim także ekonomiści i socjologowie – pisze agencja PAP.

Kraj, którego populacja wynosi około 38 milionów, zgłosił do tej pory 4323482 zakażenia koronawirusem i 102 309 zgonów, podał Reuters.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.