Zamiast ministrów zdrowia mamy mistrzów finansów (pisze Miroslav Beblavý)

22 maja 2023 o 13:23 I

Po wyborach Słowacja pilnie potrzebowałaby ministra zdrowia.

Autor jest byłym deputowanym Republiki Słowackiej, byłym przewodniczącym partii Spolu, koordynatorem naukowym Europejskiej Sieci Ekspertów Ekonomiki Edukacji, gościem Sciences Po

W ubiegłym tygodniu prezydent powołał nowego ministra zdrowia Michał Palkovic. Po pierwszym posiedzeniu rządu swoje priorytety nazwał: „Plan naprawczy, system DRG, optymalizacja szpitali i sytuacja w NFZ”.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Wszystkie cztery dotyczą organizacji i finansowania ochrony zdrowia. Plan naprawy zajmuje się głównie inwestycjami. DRG określają sposób wynagradzania szpitali, a optymalizacją jest reorganizacja ich sieci. A „sytuacja w Generalnym Towarzystwie Ubezpieczeń Zdrowotnych” jest skrótem od tego, że ta państwowa instytucja stale ma do czynienia z setkami milionów euro.

Pieniądze, pieniądze i pieniądze.

Co tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie

Nadrzędnym celem ministra i jego resortu powinno być zdrowie słowackiej ludności, na którą wpływ ma np. edukacja i zanieczyszczenie środowiska w takim samym stopniu, jak finansowanie służby zdrowia. W takim przypadku kierownictwo ośrodka powinno poświęcić co najmniej tyle samo uwagi alkoholizmowi czy jakości powietrza, co DRG.

Czy to brzmi zabawnie? Że musimy najpierw skoncentrować się na tym, co najważniejsze, a potem na nadbudowie?

Ale co jest niezbędne dla zdrowia, a co jest nadbudową?

Ponad pięć lat temu Penta otworzyła „szpital nowej generacji” w Michalovcach, wówczas jedyny na Słowacji. Nie mogę znaleźć żadnej analizy, jak to wpłynęło na zdrowie w Zemplínie. Wręcz przeciwnie, mogę zmierzyć, że w tej chwili miasto Martin ma najgorszą jakość powietrza na Słowacji.

O planowanym nowym szpitalu uniwersyteckim w centrum turecki Zakładam, że wszyscy to czytali – jej finansowaniem z planu naprawczego zarządza teraz premier, wicepremier i sam minister. Jednak tylko eksperci wiedzą, że obecność tzw. mikrocząstek w powietrzu na Słowacji od dawna trzykrotnie przekracza normy Światowa Organizacja Zdrowia i zabija więcej ludzi, niż nowe szpitale mogą uratować.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Nie wylogowuj się” >

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *