Wznowiono rosyjskie dostawy gazu ziemnego do Polski: sytuacja w Bułgarii?

Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego gazociągiem jamalskim do Polski zostały dziś rano wznowione po wcześniejszym spadku do zera.

Podał to Reuters, powołując się na dane od operatorów sieci przesyłowych gazu w Unii Europejskiej. Bułgarski operator sieci gazowej Bulgartransgaz powiedział Reuterowi, że Nadal trwają dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii.

Polski koncern gazowy PGNiG poinformował we wtorek, że rosyjski Gazprom poinformował, że od godz. 08:00 przestanie dostarczać gaz ziemny do Polski gazociągiem jamalskim. Według bułgarskiego ministerstwa energetyki Gazprom powinien dziś również wstrzymać dostawy do Bułgarii. Gazprom nie poinformował strony polskiej o powodach, dla których zdecydował się zakończyć dostawy gazu. Jednak portal onet.pl napisał, że W miniony piątek termin przyznany Polsce na zapłatę za surowiec w rublach minął, zgodnie z żądaniem Kremla. Warszawa jednak odmawiaPremier Mateusz Morawiecki nazwał podejście Rosji szantażem.

Stosunki między krajami zachodnimi a Rosją są napięte od końca lutego z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale kraje UE są nadal w dużej mierze uzależnione od importu rosyjskiego gazu ziemnego.


Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.