W Kijowie zawalił się inny dom. Rosjanie zbombardowali szkoły i kościół, mówią Ukraińcy

W stolicy rosyjska rakieta wylądowała na 16-piętrowym budynku, który następnie zaczął się palić i częściowo zawalić, poinformowała w telegramie ukraińska służba ratunkowa. Wydarzenie miało miejsce dziś rano o piątej. Jedna osoba zginęła, a trzy inne zostały ranne, według wstępnych informacji strażacy ewakuowali z budynku około 30 osób, informuje Gazeta Wyborcza.

Już ostatniej nocy dwa wieżowce w stolicy stały się celem eksplozji. Według Interfax-Ukraina 12-piętrowy dom w kijowskim rejonie szewczenkowskim również częściowo się zawalił, pozostawiając pod gruzami dwóch rannych.

Dwa rosyjskie samoloty wojskowe miały zostać zestrzelone dziś wieczorem nad Kijowem, poinformował ukraiński Sztab Generalny. Według ukraińskich mediów strona rosyjska straciła od początku inwazji ponad 80 samolotów i 108 śmigłowców. Rosyjska agencja TASS donosi, że z kolei rosyjskie siły powietrzne dziś wieczorem skutecznie zniszczyły składy amunicji i broni ukraińskiej armii.

W Charkowie okupanci mieli uderzyć w szkołę, a także miejscowy dom kultury – informuje białoruska opozycja Nexta. Mieszkańcy chowają się w metrze przed bombardowaniem.

Według Nexta rosyjski ostrzał zniszczył także szkołę i dom kultury w 20-tysięcznym mieście Merefa w obwodzie charkowskim. Atak miał nastąpić o wpół do trzeciej nad ranem czasu lokalnego, w wyniku ostrzału budynek zaczął się palić. Lokalne władze informują, że budynki były zajęte przez ludność cywilną, ale udało im się uciec. Jednak niektórzy są ranni, informuje Gazeta Wyborcza.

Według szefa ługańskiego rządu obwodowego armia rosyjska przez całą noc ostrzeliwała także miasto Rubieżnoje, liczące około 50 tysięcy mieszkańców. Mówi się, że ataki zniszczyły co najmniej 27 domów, aw niektórych przypadkach leżały w zgliszczach całej ulicy.

Z kolei rosyjska agencja państwowa RIA Nowosti donosi, że mieszkańcy Doniecka zostali bez wody z powodu „ostrzelania przez ukraińskie siły zbrojne”. „W lutym zaopatrzenie w wodę niektórych obszarów Doniecka zostało zmniejszone o 20-25% z powodu ostrzału donieckiej stacji filtracyjnej” – pisze agencja.

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzeliwali Cerkiew Narodzenia Pańskiego – poinformował w mediach społecznościowych szef obwodu ługańskiego Siergiej Haydaj. Kościół służy teraz mieszkańcom jako schron przeciwlotniczy. Informacje o potencjalnych ofiarach są nieznane.

Burmistrz uwolniony

Według mediów Rosjanie, według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, porwali burmistrza okupowanego miasta Melitopol, ponieważ odmówił on współpracy z okupantem. Wczoraj zastępca szefa sztabu Kyryło Tymoszenko poinformował, że Iwan Fiodorow został zwolniony z niewoli rosyjskiej w ramach operacji specjalnej. „Dobre wieści z Zaporoża. Przeprowadzono specjalną operację uwolnienia burmistrza. Váňa jest już bezpieczna”, powiedziała Tymoszenko według serwera Obozrevatel.

Podbity Melitopol ma nowego prorosyjskiego szefa. Burmistrz zniknął i nie jest jedyny

Według „Niepodległości Kijowskiej” burmistrza Melitopola zastąpiło dziewięciu rosyjskich poborowych. Żołnierze byli w wieku od osiemnastu do dziewiętnastu lat, powiedziała rzeczniczka szefa sztabu Dáš Zarivna. Fiodorow był w niewoli przez pięć dni.

Uwolnienie burmistrza, którego zaginięcie protestowali w Melitopolu mimo groźby aresztowania tysięcy osób, potwierdził także sam prezydent Zełenski. „Nie porzucamy naszych ludzi” – powiedział prezydent Fiodorow.

Atak w Mariupolu

Według władz ukraińskich Rosjanie wczoraj w nocy zbombardowali miejscowy teatr w Mariupolu, w którym ukrywało się co najmniej pięciuset cywilów. Jednak według zastępcy burmistrza Mariupola Siergieja Orłowa w środku znajdowało się 1200 osób. „Pod wrakiem były kobiety z dziećmi, a także kobiety w ciąży” – powiedział na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko. Widziany z nieba budynek teatru oznaczono białym napisem DZIECI w języku rosyjskim. Po ostrzale doznała straszliwych obrażeń, podały władze.

Informacje o jakichkolwiek ofiarach śmiertelnych lub obrażeniach w teatrze w czwartek rano nie były znane. „Podczas blokady Mariupola rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło na Teatr Dramatyczny w centrum miasta wysokowydajną bombę. Setki osób ukrywało się tam przed bombardowaniem. Budynek został zniszczony. Liczba ofiar śmiertelnych nie jest jeszcze znana, ” Prezydent Zełenski powiedział, według Interfax-Ukraina.

Dopiero rano agencja Reuters, powołując się na swoje źródło w miejscowym ratuszu, poinformowała, że ​​schron pod teatrem Mariupol podobno w środę przetrwał bombardowania. Zdaniem ukraińskiego posła i biznesmena Serhija Taruty, ocaleni mają się dobrze. „Po strasznej i pełnej niepewności nocy nad ranem 22 dnia wojny wreszcie dobre wieści z Mariupola! Ocalała osłona przeciwlotnicza. Wrak zaczął się rozbierać, ludzie wychodzą żywi” – ​​napisał Taruta na Facebooku.

W czwartek ze schronu uratowano 130 żywych osób, pisze Ukrinform. Straty nie zostały jeszcze zgłoszone, prace trwają.

kijowscy strażacy gasili pożar budynku po ataku bombowym armii rosyjskiej.

Strefa zakazu lotów nad Ukrainą? Byłaby to niebezpieczna i kosztowna operacja

W swoim przemówieniu zeszłej nocy Zełenski zwrócił się do Rosjan, wzywając ich do rozważenia, czy obecna rosyjska blokada ukraińskiego Mariupola różni się od oblężenia Leningradu przez wojska nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Według Ukrinformu wezwał świat do nazwania Rosji państwem terrorystycznym.

Mariupol jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie od ponad dwóch tygodni. Według portalu informacyjnego Nexta od czasu inwazji w południowo-wschodnim ukraińskim mieście portowym zginęło około 2 400 000 osób. Około 350 000 ludzi nie ma obecnie elektryczności, wody, ogrzewania ani żywności. W środę ewakuowano z miasta 11 tys. osób. Dziś mają zostać otwarte korytarze humanitarne, a ludność cywilna od Mariupola do Zaporoża przewozi autobusy ewakuacyjne. Dostawy pomocy muszą również dotrzeć do miasta.

Krwawa łaźnia w Czernihowie

Co najmniej 53 cywilów zginęło wczoraj w Czernihowie na północy Ukrainy, powiedział gubernator regionu Czernihów Wiaczesław Chaus, powołując się na Reutersa. Już wczoraj rosyjscy żołnierze podobno strzelali do mieszczan, którzy stali przed lokalną piekarnią w kolejce po chleb. Według władz ukraińskich w ten sposób zginęło co najmniej dziesięć osób.

Według władz ostrzał trwa do dziś, a wśród ofiar wśród ofiar znajduje się obywatel USA, powiedział szef policji obwodu Czernihowa.

Według Hromadskiej pięciu członków tej samej rodziny, w tym trzyletnie bliźniaki i dwunastoletnia dziewczynka, zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału domu cywilnego w Czernihowie w niedzielę 13 marca. Ratownicy odzyskali dziś ciało. Dwa dni później Rosjanie mieli zabić we wsi pod Czernihowem troje nastolatków – dwóch braci, siedemnastoletnie bliźniaki i ich dziewiętnastoletnią koleżankę „Gazeta Wyborcza”, powołując się na ukraińskich urzędników. Informacje nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

ofensywa rosyjska

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wykryło cztery rosyjskie okręty wojenne, które prawdopodobnie będą przewozić na Ukrainę żołnierzy, broń i pojazdy bojowe. „Będziemy bardzo uważnie monitorować sytuację i ruchy rosyjskiego wojska” – napisało ministerstwo na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Od początku wojny trzy statki pod banderą panamską uderzyły w rosyjskie rakiety na Morzu Czarnym, podał Reuters, powołując się na Panamski Urząd Morski. Jeden statek zatonął, ale nie zgłoszono żadnych ofiar.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że z powodu opóźnień w realizacji celów i braku możliwości kontrolowania ukraińskiej przestrzeni powietrznej Rosja prawdopodobnie zużyła znacznie więcej broni w powietrzu niż pierwotnie przewidywano.

Według amerykańskich korespondentów na Ukrainie zginęło już 7000 rosyjskich okupantów. Jednak źródła administracji amerykańskiej przyznały The New York Times, że dane mogą być niedokładne. Ukraińcy mówią o około 13 800 zneutralizowanych żołnierzach rosyjskich, którzy mogą zostać zabici i schwytani.

W ciągu ostatnich 24 godzin obrona powietrzna Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła dziesięć wrogich celów powietrznych – poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Według niego zestrzelono dwa myśliwce-bombowce Su-34, trzy myśliwce Su-34SM, trzy śmigłowce i drona.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.