Podarte walizki i długie kolejki: po zakazie petard Niemcy poszli na zakupy do Polski i Czech

Polskie miasto Słubice, które znajduje się bezpośrednio we Frankfurcie nad Menem od Brandenburgii, odnotowuje w ostatnich dniach napływ kupców z Niemiec. Według reportera gazety Opiekun Trzygodzinne kolejki tworzyły się także w lokalnych sklepach pirotechnicznych. Tam ludzie maksymalnie zapełniali bagażniki swoich samochodów – 50 kilogramów. Policja przeprowadzała wyrywkowe kontrole na granicy i była szczególnie zainteresowana tym, czy zakupiona pirotechnika posiada niezbędne zezwolenia na sprzedaż na terenie UE.

Handel nieautoryzowaną pirotechniką kwitnie również na granicy czeskiej, gdzie Niemcy również zaopatrują się w Sylwestra. „Widzimy wyraźny wzrost w tym roku w porównaniu z 2020 r.” powiedział rzecznik policji w bawarskim okręgu Selb, według DPA. Tamtejsza policja prawie codziennie zgłasza konfiskaty nielegalnej pirotechniki. Tuż przed Bożym Narodzeniem aresztowała mężczyznę z prawie ośmioma kilogramami fajerwerków w pociągu w Schirnding, niedaleko czeskiej granicy.

Zakaz sprzedaży fajerwerków został ogłoszony przez niemiecki rząd na początku grudnia w celu jak największego ograniczenia kontaktu z ludźmi, a tym samym zmniejszenia ryzyka nowych infekcji koronawirusem. Maksymalnie dziesięć osób (nie licząc dzieci poniżej 14 roku życia) może bawić się razem, obie zaszczepione, to znaczy po chorobie na chrząstkę.

Innym powodem wprowadzenia zakazu jest zapobieganie możliwym urazom i nieprzeciążanie szpitali leczących pacjentów cierpiących na choroby wieńcowe. Niektóre landy zabroniły nawet odpalania materiałów pirotechnicznych, nawet na gruntach prywatnych.

Młoda dziewczyna (10 lat) walczy o życie na oddziale intensywnej terapii: w wakacyjnym raju uderzyła ją zabłąkana rakieta!

Według YouGov dwie trzecie Niemców akceptuje zakaz, 27% go odrzuca, powiadomiony Świat. Producenci do tej pory twierdzili, że będą kwestionować zakaz w sądzie, ponieważ nie mogą w ten sposób walczyć z zagraniczną konkurencją. Petardy i in. są zakazane w kraju z wyjątkiem końca roku, więc 95% z pięciu miliardów koron ich rocznego dochodu przypada na ten okres. Około 30 000 ton materiałów wybuchowych trafiło do bezpiecznych magazynów.

W ostatnich latach ekolodzy, lekarze, strażacy, policja i miłośnicy zwierząt naciskają na całkowity zakaz używania rakiet. Zakaz w ostatnich latach poparł również obecny minister zdrowia dr Karl Lauterbach, ze względu na zanieczyszczenie powietrza, które dotyka głównie astmatyków. „W ciągu kilku godzin chaotycznych obchodów Nowego Roku możesz wdychać taką samą ilość drobnych cząsteczek, jak w ciągu kilku miesięcy”. powiedział Guardianowi w 2018 roku.

Producenci zapewniają, że urazy są praktycznie niemożliwe, jeśli ich produkty są używane prawidłowo i przeczytana instrukcja. „Nadal czekamy na odpowiednie dane, aby potwierdzić twierdzenie, że znaczna część urazów noworocznych jest spowodowana dozwoloną pirotechniką” Powiedział Ingo Schubert, prezes Stowarzyszenia Producentów Pirotechnicznych. Według niego pijaństwo, które potwierdzają lekarze prowadzący, nie jest brane pod uwagę. Wiele urazów jest wynikiem prób demontażu i produkcji większych elementów pirotechnicznych.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.