Ukraina ONLINE: Siły rosyjskie niszczą wielki zakład metalurgiczny w Mariupolu World | .jeden tydzień

aktualne informacje o sytuacji na Ukrainie:

  • Rosyjski atak na dom starców zabija 56
  • zbombardował szkołę plastyczną w Mariupolu,
  • co najmniej 5 cywilów zginęło w bombardowaniu Charkowa,
  • Rosja użyła ich po raz pierwszy w sobotę najnowsze pociski naddźwiękowe Kinžal, kontynuuj w niedzielę,
  • w Zaporożu obowiązuje 38-godzinna godzina policyjna,
  • na Ukrainie zginęło już ponad 900 cywilów, zginęło 112 dzieci,
  • do 90% Mariupola zostało zniszczonych, blisko 40 000 osób uciekło z miasta w zeszłym tygodniu,
  • Burmistrza Melitopola Iwana Fiodorowa zastąpiło dziewięciu pojmanych żołnierzy rosyjskich.

18:25 Na Ukrainie zginęło już ponad 900 cywilów

Co najmniej 902 cywilów zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, a 1459 innych zostało rannych. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w niedzielę, że prawdziwa liczba ofiar była najwyraźniej znacznie wyższa, donosi The Guardian. Nowa opłata obejmuje ofiary, które ONZ udokumentowała od 24 lutego do północy w sobotę.

Według szacunków ukraińskich urzędników w walkach w Mariupolu zginęło ponad 2500 cywilów. Ukraińska Prokuratura Generalna zarejestrowała do tej pory 112 zabitych dzieci.

18:20 W walkach zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Ukraina poinformowała, że ​​w walkach zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Andrei Palij. To kolejny wysoki dowódca armii rosyjskiej, który zginął od początku inwazji. W sobotę Kijów ogłosił, że rosyjski generał porucznik Andriej Mordvichev zginął w walce w pobliżu Chersoniu na południu Ukrainy. Byłby to piąty rosyjski generał, który według strony ukraińskiej stracił życie w walkach. Informuje portal news.sky.com. Śmierć zastępcy dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej potwierdziła również Rosja portal informacyjny ntv.ru. Według opublikowanego przez niego raportu Andrei Palij zginął podczas bitwy o portowe miasto Mariupol.

17:50 Demonstracje odbywają się w okupowanych miastach; Siły rosyjskie aresztowane

Lokalne protesty odbyły się w niedzielę w kilku ukraińskich miastach już zajętych przez najeźdźców rosyjskich. Według BBC w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z protestów w Chersoniu, Kachowce, Berdiańsku i Enerhodarze.

Według BBC były to najwyraźniej pokojowe protesty. Pojawiły się jednak również doniesienia, że ​​w niektórych z nich interweniowali żołnierze rosyjscy. Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych uchwyciły ich, gdy aresztowali ludzi i rozproszyli tłumy w Enerhodarze.

Burmistrz Enerhodaru Dmytro Orłow oskarżył również siły rosyjskie o porwanie jego zastępcy Iwana Samojduka. „Nie wiemy, jaki jest jego stan… nie kontaktowaliśmy się z nim od wczoraj” – powiedział Orłow za pośrednictwem aplikacji Telegram.

Nagranie nagrane ponownie w Berdiańsku pokazuje, jak siły rosyjskie aresztują i biją protestujących. BBC podkreśla, że ​​nie było jeszcze w stanie samodzielnie zweryfikować autentyczności nagrania.

14:45 Siły rosyjskie zniszczyły duży zakład metalurgiczny w Mariupolu

Ukraińska posłanka Łesia Wasylenkowa powiedziała, że ​​jeden z największych zakładów metalurgicznych w Europie został zniszczony w wyniku rosyjskich bombardowań. Opublikowała również wideo, które uchwyciło masywne eksplozje i chmury gęstego czarnego dymu wydobywające się z huty w pobliżu oblężonego miasta Mariupol, donosi Sky News.

Zakład Metalurgiczny Mariupol, 18 marca 2022 r.

Według Wasylenkowej, celem rosyjskich ostrzałów stał się kompleks metalurgiczny Azowstall znajdujący się na przedmieściach Mariupola, oblegany przez członków najeżdżających sił rosyjskich.

„Jeden z największych zakładów metalurgicznych w Europie został zniszczony. Straty gospodarcze są ogromne. Środowisko jest zniszczone” – napisał na Twitterze ukraiński poseł z proeuropejskiej partii Hlas.

13:50 W rosyjskim ataku na dom spokojnej starości zginęło 56 osób

Ukraińskie władze poinformowały, że członkowie najeżdżającej armii rosyjskiej rozpoczęli ostrzał z czołgu w domu spokojnej starości we wschodniej Ukrainie, zabijając 56 osób. Sky News powiedział, że nie był w stanie zweryfikować tych informacji z niezależnymi źródłami.

Według Państwowej Służby ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), dom spokojnej starości w mieście Kreminna w obwodzie ługańskim stał się celem ataku „okupantów”.

Według SSSCIP pięćdziesięciu sześciu mieszkańców domu zmarło natychmiast. Atak przeżyło tylko 15 osób, które zostały uprowadzone i wywiezione przez rosyjskich okupantów do kontrolowanego przez wojska rosyjskie pobliskiego miasta Swatow i umieszczone w jednej z miejscowych szkół.

12:10 Prawie 40 000 osób uciekło z oblężonego Mariupola w zeszłym tygodniu

Prawie 40 000 osób uciekło z oblężonego ukraińskiego miasta portowego Mariupol w ciągu ostatniego tygodnia, prawie 10% ogólnej liczby 430 000 mieszkańców miasta. Poinformowały o tym władze Mariupola. Rada miasta poinformowała w niedzielę, że 39 426 osób zostało ewakuowanych własnymi samochodami. Dodała, że ​​ewakuatorzy użyli ponad 8000 pojazdów, które przejechały korytarzem humanitarnym w kierunku miasta Zaporoże.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że oblężenie Mariupola przejdzie do historii „przez zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojsko”.

„Zrobienie pokojowemu miastu tego, co robią okupanci, jest terrorem, który ludzkość zapamięta na wieki” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo do narodu, cytowanym przez agencję prasową AP.

10:20 Co najmniej 5 cywilów zginęło w bombardowaniu Charkowa

Co najmniej pięciu cywilów straciło życie w ostatnim bombardowaniu w Charkowie na wschodniej Ukrainie. Poinformowały o tym władze miasta. Policja w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, powiedziała, że ​​9-letni chłopiec padł ofiarą rosyjskiego ataku artyleryjskiego w niedzielę rano. Charków jest otoczony przez siły rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę i jest pod ciągłym ostrzałem.

9:20 Armia przeciwko Ukrainie ponownie użyła pocisku naddźwiękowego

Rosyjskie wojsko ogłosiło, że rozpoczęło nową serię ataków na ukraińskie instalacje wojskowe przy użyciu pocisków naddźwiękowych i rakiet płaskich. Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał dywizji Igor Konashenkov powiedział w niedzielę, że pocisk naddźwiękowy Kinjal uderzył w ukraiński magazyn paliwa w pobliżu portu w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. Dzień wcześniej armia rosyjska poinformowała, że ​​użyła rakiety Kinjal do zniszczenia składu amunicji we wsi Deliatyn w obwodzie iwanofrankowskim na zachodniej Ukrainie.

09:00 Siły rosyjskie ostrzelały szkołę w Mariupolu, w której mieściło się około 400 osób

Władze w oblężonym mieście Mariupol w południowo-wschodniej Ukrainie poinformowały, że armia rosyjska ostrzeliwała szkołę artystyczną, w której mieściło się około 400 osób. Władze lokalne poinformowały w niedzielę, że budynek szkoły został zniszczony, a ludziom grozi pozostanie pod gruzami. Raporty o ofiarach nie pojawiły się od razu.

W środę siły rosyjskie w Mariupolu ostrzelały także teatr, który służył jako schronienie dla ludności cywilnej. Władze twierdzą, że uratowano 130 osób, ale znacznie więcej cywilów może pozostać pod gruzami. Mariupol, strategiczny port na Morzu Azowskim, jest otoczony przez wojska rosyjskie, odcięty od energii, żywności i wody, i jest narażony na bezwzględne bombardowanie.

8:40 rano Prezydent zawiesił działalność 11 partii politycznych związanych z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nakazał zawieszenie działalności jedenastu partii politycznych związanych z Rosją. Najważniejszą z nich jest opozycyjna platforma For Life, która ma 44 mandaty w ukraińskim parlamencie liczącym 450 członków. Przewodniczącym tej partii jest Wiktor Medwedczuk, który utrzymuje przyjacielskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Szefem Kremla jest ojciec chrzestny córki Medwedczuka.

Wśród partii, których działalność zawiesił Zelsky, jest partia Nasza kierowana przez Jewheniego Murajewa. Przed rosyjską inwazją władze brytyjskie ostrzegały, że Rosja chce zastąpić Murajewa na stanowisku przywódcy Ukrainy. W przemówieniu wideo ukraiński prezydent powiedział w niedzielę rano, że „z powodu uogólnionej wojny między Federacją Rosyjską i powiązań między nią a niektórymi strukturami politycznymi działalność kilku partii politycznych jest zawieszona w okresie stanu wojennego”.

Nowości z poprzedniego dnia znajdziecie poniżej (19 marca):

21:10 Dmytro Kuleba w sieci społecznościowej pyta, jak niektóre firmy mogą jeszcze działać w Rosji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja lub dalsze rozpowszechnianie raportów i zdjęć ze źródeł TASR stanowi naruszenie prawa autorskiego bez uprzedniej pisemnej zgody TASR.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja lub dalsze rozpowszechnianie raportów i zdjęć ze źródeł firmy SITA stanowi naruszenie prawa autorskiego bez uprzedniej pisemnej zgody firmy SITA.

Jeśli znajdziesz błąd, napisz na adres web@tyzden.sk.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.