Ukraina, czyli rosyjski gaz, wybierz, apeluje do Unii Europejskiej Johnson

Możesz także posłuchać artykułu w wersji audio.

Słowa Johnsona na przyjęciu burmistrza w Londynie w poniedziałek dotyczyły głównie krajów zależnych od dostaw rosyjskiego gazu. Brytyjski premier ostrzega, że ​​jeśli Zachód zrozumie, że chce chronić Ukrainę, Rosja może odciąć dostawy do ropociągów biegnących przez Europę Wschodnią. Uważa, że ​​prezydent Rosji Władimir Putin rzeczywiście mógł spełnić swoją groźbę.

„Kiedy nasi polscy przyjaciele poprosili nas o pomoc w rozwiązaniu kryzysu na granicy białoruskiej, zareagowaliśmy szybko” – powiedział Johnson. „Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele zrozumieją, że wkrótce będą musieli zdecydować, czy zebrać jeszcze więcej rosyjskich węglowodorów w gigantycznych nowych rurociągach i czy wspierać Ukrainę oraz promować pokój i stabilność” – powiedziałem.

W ten sposób zareagował na trwający kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej. Według pamiętnika Johnsona Dozorca nazwał zachowanie reżimu autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki „obrzydliwym”. Według niego przywódca Białorusi na granicy polsko-białoruskiej świadomie tworzy kryzys migracyjny i tym samym chce podważyć jedność 27 państw.

Unia Europejska stara się skutecznie zareagować na to, co określa jako „atak hybrydowy” na Wspólnotę. Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili w poniedziałek zaostrzenie sankcji wobec Białorusi. Dotyczą one głównie firm turystycznych i linii lotniczych Belavia.

Rosyjscy żołnierze na granicy z Ukrainą

Downing Street wyraziła również w poniedziałek zaniepokojenie koncentracją wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Według ukraińskiego ministra obrony mieli obecnie około 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliarova w weekend Czasy finansowe Powiedział, że zachodnie służby wywiadowcze poinformowały, że „Rosja najprawdopodobniej zdestabilizuje Ukrainę”. Moskwa zaprzeczyła spekulacjom na temat ataku.

„Widzimy niepokojącą sytuację na granicy” – powiedział w poniedziałek rzecznik premiera Johnsona. „Nadal mocno popieramy integralność terytorialną Ukrainy i nadal będziemy to robić w obliczu rosyjskiej wrogości” – dodał.

Generał Nick Carter, dowódca armii brytyjskiej, w weekend powiedziałże kraj musi przygotować się na eskalację napięć między Rosją a Zachodem. Zapytany, czy napięcie może przerodzić się w otwarty konflikt, odpowiedział: „Nie wiem. Myślę, że musimy być ostrożni, aby zwyciężyło zastraszanie, a przede wszystkim, aby NATO było zjednoczone i nie pozwalało na luki wyłoni się w naszym wspólnym stanowisku”.

Nord Stream 2 jako kwestia bezpieczeństwa

Wielka Brytania zdecydowanie sprzeciwiła się też budowie gazociągu Nord Stream 2, którym przez Morze Bałtyckie będzie transportowany rosyjski gaz do Niemiec. Według The Sunday Telegraph, brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wezwała „przyjaciół z całej Europy”, by wspólnie sprzeciwili się rurociągowi Nord Stream 2. „Osłabia się bezpieczeństwo Europy poprzez umożliwienie Rosji wzmocnienia kontroli nad krajami, które polegają na jej gazie” – wyjaśnił.

Kraje wschodnie w Unii Europejskiej, takie jak Polska, również są zdecydowanie przeciwne. Władze ukraińskie obawiają się, że alternatywny rurociąg do Europy Zachodniej mógłby ułatwić inwazję Rosji na ich kraj.

„Dla nas Nord Stream 2 to kwestia bezpieczeństwa” – powiedział o Czasy finansowe Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. „Uważamy, że wykorzystanie migrantów na Białorusi, sytuacja wokół Nord Stream 2, kampania dezinformacyjna, budowa rosyjskiej armii to część większego obrazu. Rosja jest zaangażowana we wszystkie te rzeczy” – dodał.

Niemiecki regulator zawiesił we wtorek proces zatwierdzania rurociągu, ponieważ jego struktura operatorska nie była zgodna z niemieckim prawem. Gaz nie może płynąć na terytorium Niemiec przez Nord Stream 2 bez zezwolenia. Reporter otrzyma grzywnę.

„Kiedy mówimy, że chcemy wspierać suwerenność i integralność Ukrainy, nie dzieje się tak dlatego, że chcemy być przeciwnikami Rosji ani dlatego, że chcemy strategicznie otoczyć i w jakiś sposób osłabić ten wielki kraj” – powiedział w poniedziałek Johnson. „Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy oddani demokracji i wolności, którymi dzielą się teraz wielkie masy kontynentu europejskiego”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.