UE planuje wspólnie zakupić szczepionki dla Ukraińców

Wózki, które polskie matki zostawiają matkom Ukrainkom na jednej z polskich stacji kolejowych, do której przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy. / Zdjęcie: EK

Podobnie jak podczas pandemii kruczego, UE planuje wspólnie zakupić szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym dla uchodźców na Ukrainie. UE chce także koordynować opiekę szpitalną w państwach członkowskich.

O centralnym zakupie szczepionek przeciwko chorobom takim jak: Odra, paraliż dziecięcy Gdzie gruźlica dla Ukraińców przebywających na terytorium państwa UE, działał we wtorek [15.3.] wideokonferencja ministrów zdrowia UE.

„Szczepienia na Ukrainie są bardzo niskie. Zwłaszcza przeciwko kilku chorobom, którym można łatwo zapobiec, zwłaszcza u dzieci, poprzez szczepienia”. Stella Kyriakidis, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała.

WHO: epidemie odry, gruźlicy i poliomyelitis są zagrożone na Ukrainie

Oprócz tych chorób, na które dzieci należy jak najszybciej szczepić, komisarz dodał konieczność zaszczepienia wszystkich ukraińskich uchodźców przeciwko coid-19. Na Ukrainie mniej niż 35% populacji jest w pełni zaszczepionych przeciwko temu wirusowi. W krajach UE średnia wynosi około 70%.

Według komisarza około 80% ukraińskich dzieci jest zaszczepionych przeciwko gruźlicy, poliomyelitis i odrze. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia [WHO] mówi o potrzebie co najmniej 95% szczepień w celu uzyskania odporności stada. Jednocześnie wskazali, że w lutym na Ukrainie rozpoczęła się kampania sześcioletnich dzieci przeciwko polio. Skończyło się to jednak inwazją wojsk rosyjskich na kraj.

Szpitale w sąsiednich krajach są już przepełnione

Przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutują też obecnie o systemie skoordynowanej pomocy szpitalom najbardziej dotkniętym falą uchodźców. W praktyce oznaczałoby to, że uchodźcy wymagający hospitalizacji byliby stopniowo umieszczani w szpitalach w innych państwach członkowskich, a nie tylko w Polsce czy na Słowacji. Kraje te już stopniowo przeciążają swoje możliwości pomocy. Kilku pacjentów z polskich szpitali już w tym tygodniu wyjechało do Włoch.

Kobiety i dzieci pochodzą z Ukrainy, co potwierdzają dane VZP ČR

Wielka Brytania również oferuje pomoc w tym zakresie, mimo że nie jest już krajem UE. Dowodem na to jest jego poniedziałkowe przyjęcie do opieki zdrowotnej 21 dzieci z poważnymi chorobami nowotworowymi. Ukraińskie dzieci przybyły na wyspę z pomocą polskich władz i lekarzy.

„Szpitale w Polsce przyjęły wiele dzieci, które przybyły z Ukrainy i potrzebują pomocy medycznej. Ponieważ coraz więcej dzieci wymagających natychmiastowego leczenia przekracza granicę, Wielka Brytania odpowiedziała na prośbę Polski o wsparcie ze strony międzynarodowych partnerów, aby zapewnić dodatkowe opieka.” powiedział brytyjski Departament Zdrowia.

Raport Biura dotyczący przyjmowania pacjentów pediatrycznych został później potwierdzony przez brytyjskiego ministra zdrowia Sajida Javida.

UE negocjuje też grupowe zakupy drogich leków

Czeski minister zdrowia Vlastimil Valek [TOP 09] Powiedział dziennikarzom po spotkaniu ministrów UE, że jednym z tematów wspólnej dyskusji było skoordynowane długoterminowe umieszczanie pacjentów z poważnymi chorobami w wyspecjalizowanych placówkach w każdym kraju. Jako przykład podał białaczkę.

Ukraińcy powinni być szczepieni szybko i bezpłatnie, mówi ČVS

Według niego inną możliwością współpracy z UE jest wspólny zakup drogich finansowo leków dla ukraińskich uchodźców.

„Chcemy budżetu, na przykład na drogie leki, które mogą kosztować dziesiątki milionów. I nie chcemy, żeby coś im się stało”. Valek wyjaśnił.

Pierwsza duża przesyłka leków z Czech dotarła już do polskiej granicy

Według niego i pozostałych ministrów koszty związane ze świadczeniem podstawowej opieki zdrowotnej powinny być ponoszone bezpośrednio przez każde z państw członkowskich. Jednak zdaniem niektórych obserwatorów jest to wymóg sprzeczny, ponieważ różne kraje europejskie w różny sposób pomagają ukraińskim uchodźcom. Dziś Polska, ale także Węgry, Słowacja i Czechy ponoszą wyraźnie największy ciężar. Podczas gdy wiele krajów UE jest obecnie na marginesie dużej pomocy dla rozdartych wojną rosyjskich Ukraińców. Specjalnie dla kobiet i dzieci.

–VRN / ČTK–

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *