Tygrys gospodarczy, który zbroi, ale się nie rozmnaża. Poznaj współczesną Polskę poprzez grafikę

Polska może być najważniejszym sąsiadem Słowacji, ale niewiele o niej wiemy. W ciągu ostatnich 20 lat kraj zmienił się znacząco – z biednego członka UE w jedno z najszybciej rozwijających się państw europejskich.

Przygotowaliśmy wykresy, które pokazują, jak Polska zmienia się na dobre i na złe, i to nie tylko dzięki rządom PiS.

Ekonomiczny Tygrys

Jeszcze w latach 90. Polska była najbiedniejszym krajem V4. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrost gospodarczy był taki, że PKB na mieszkańca pod względem siły nabywczej przewyższył kilka krajów, na przykład Węgry, Portugalię czy Słowację.

Obecnie, według statystyk Eurostatu, dogania Hiszpanię czy Japonię. Nawet Brytyjczycy ostrzegają, że za kilka lat ich Polacy mogą przekroczyćco może wydawać się paradoksalne, biorąc pod uwagę, że setki tysięcy Polaków wyjechało stąd w poszukiwaniu lepszego życia.

Niektórzy mówią nawet o złotym wieku Polski, kraju, który na przestrzeni dziejów kilkakrotnie był podzielony między sąsiadów.

„Nie ma wątpliwości, że pod względem gospodarczym ostatnie trzy dekady były bezprecedensowym sukcesem. Nie posunąłbym się do nazwania tego złotym wiekiem, ale z pewnością jest srebrny wiek” – powiedział Mateusz Urban, polski ekonomista z Oksfordu . mówi Dennik N.

Według niego gospodarka kraju charakteryzuje się dynamicznym i stałym wzrostem, dużymi inwestycjami w infrastrukturę ze źródeł publicznych i prywatnych oraz wzrostem eksportu. Wszystko to doprowadziło do „bezprecedensowego wzrostu poziomu życia”.

„Od 1995 r. realne dochody obywateli wzrosły ponad dwukrotnie” – wyjaśnia ekonomista.

Jaka jest różnica między gospodarką Słowacji i Czech? Zdaniem ekonomisty na przykład Polska szybko się rozwija

Aby czytać, potrzebujesz co najmniej standardowej subskrypcji.

Czy jesteś subskrybentem?

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *