Tanie mięso z Polski bułki czeskich rolników: Kilo udźców wieprzowych za 39 koron

Rolnik z Všestud w regionie Chomutov uprawia obszar około 1000 hektarów. Od początku prowadził mięso na mięso. Ale teraz nie jest konkurencyjny. w sąsiedniej Polsce, gdzie ceny są niższe nawet w normalnych warunkach, obecnie podstawowe produkty spożywcze, w tym mięso, stały się jeszcze tańsze. Samorząd obniżył podatek VAT do zera na sześć miesięcy.

„Wyprodukujemy jeden kilogram wieprzowiny za trzydzieści koron. Obecna cena skupu to dwadzieścia cztery korony. Państwo czeskie nie przyznaje żadnych dopłat do zwierząt. Hiszpanie Polacy mają państwowe programy, które pozwalają im oferować przetwórcom mięso po niższej cenie. Polacy na przykład nie muszą ponosić kosztów personelu”, mówi z oburzeniem Jiří Kejř.

Według niego polityka rolna Unii musi być zjednoczony we wszystkim.

Dwa miliony przepadną

Nie lubi zmian w dystrybucji dotacji państwowych dla wielkiego biznesu. „To obniży konkurencyjność wszystkich czeskich rolników. W sąsiednich Niemczech redystrybucja wynosi 12%, w naszym kraju jest wyższa. Od 2023 roku będzie to 23%, więc Czesi będą w jeszcze gorszej sytuacji niż byli. Stracimy około dwóch milionów dotacji.” rolnik się liczy.

Musi gdzieś oszczędzać pieniądze. „Ale gdzie? W miejscu pracy? Już teraz walczymy o znalezienie pracowników w rolnictwie. to będzie śmiertelne” myśli Jiří Kejř, który dziś zatrudnia 10 osób.

Ostrzega, że ​​jeśli powróci susza lub pandemia, sklepy pozostaną puste. „Ludzie tego nie czują, ponieważ mogą kupić wszystko. Państwo musi chronić swoich rolników. Wszystko,” dodaje.

Ministerstwo: Dotacje na świnie

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało cięcia budżetowe Nie dotykać krajowe dotacje rolne.

„Pozostaną w pełnej wysokości pięciu miliardów koron, które chcemy skierować głównie do sektorów stojących w obliczu kryzysu, takich jak hodowla trzody chlewnej” – powiedział minister rolnictwa Zdeněk Nekula (52 lata, KDU-ČSL).

Polacy zastanawiają się: czy Czesi toną w mięsie?

Oczywiście Polacy zauważają też w sklepach „najeźdźców” z Czech. Czasami czekają na nich nawet puste półki, bo nasi ludzie zabierają towar szybciej niż pracownicy uzupełniają zapasy.

„Czy ktoś wie, co Czesi robią z tym całym mięsem?” Czy tonie razem z nim? Kupowanie 10 kilogramów mięsa nie jest normalne.” na przykład mieszkaniec Cieszyna na Facebooku. Inni tłumaczą mu, że w Polsce jest bardzo tanio w porównaniu z Czechami, a Czesi kupują zapasy do zamrażarek.

Jesteśmy zależni od importu

Jak Republika Czeska jest samowystarczalna pod względem żywności? Różni się to w zależności od rodzaju żywności. „Najniższe wartości wskazują owoce i warzywa, gdzie porusza się samowystarczalność od 30 do 40 proc. Samowystarczalność w produkcji wieprzowiny sięga 51,5%, mięsa drobiowego 64,8%, a jaj 86,3% – powiedziała Barbora Pánková, rzecznik Izby Rolnej Republiki Czeskiej.

Nie możemy oczekiwać ulepszeń w przyszłości, Rosnące ceny energii, paliw, ale także mieszanek paszowych i nawozów dotknęły również rolników. Dlatego wielu czeskich rolników planuje ograniczyć ruch.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.