Słowacy zastosowali mniej restrykcyjne środki w Polsce

SŁOWACJA / POLSKA / Wielu Słowaków zdecydowało się na mniej restrykcyjne środki antypandemiczne w Polsce i spędzą tam Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Tak zwana turystyka pandemiczna ruszyła już pełną parą, na przykład w Nowym Targu, gdzie do tej pory ludzie podróżowali głównie po tańsze zakupy.

Polskie Zakopane powoli zapełnia się turystami. Wśród nich wielu Słowaków zdecydowało się spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok po polskiej stronie Tatr. Wynika to z mniej dotkliwych ograniczeń pandemicznych. „Przed pandemią umarlibyśmy, by pęknąć, ale teraz oczywiście tak nie będzie, ale widzimy, że nasze możliwości stopniowo się zapełniają”, wyjaśniła Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Polacy podjęli już bardziej rygorystyczne działania. Problem dotyczy głównie tych, których nie można było zaszczepić, w przypadku pozostałych obowiązuje stosunkowo bardziej elastyczny reżim. Znajduje to również odzwierciedlenie w turystyce. „Mamy teraz wielu obcokrajowców, głównie ze Słowacji i Węgier. To wspaniali klienci, więc mamy nadzieję, że zostaną w Sylwestra”. powiedziała właścicielka restauracji Karolina Karpiel.

Ale nie mają też wielkich planów na Sylwestra w Polsce. Bardzo ostrożni są właściciele lokali gastronomicznych czy hoteli. „Nie organizujemy oficjalnej rozrywki, będzie ona bardziej spontaniczna, ale trudno teraz np. powiedzieć, że taka grupa musi być zarezerwowana” – dodał. dodał właściciel restauracji.

„Sylwester to loteria. Ludzie prawdopodobnie nie będą nocować w pokojach hotelowych, ale są pewne ograniczenia – jeśli zrzucimy nieszczepionych, nasza pojemność spada o jedną trzecią”. Dodała Karolina Karpiel. „Na Słowacji mamy dużo ostrzejsze środki niż w Polsce. To też jest powód, dla którego duża część polskiej klienteli znów będzie spędzać zimowe pobyty i jeździć na nartach w swoich ośrodkach, a na Słowacji będziemy musieli polegać przede wszystkim na klientach krajowych.” Komentował również rzecznik TMR Marián Galajda.

„Polacy pewnie zostaną z nami, nie oczekuję, że pojadą na Słowację. Teraz wszyscy boją się przekroczyć granicę samochodem i wolą zostać w Zakopanem” dodał właściciel hotelu Łukasz Filipowicz.

Tatry bez zagranicznych turystów

W naszych Tatrach prawdopodobnie nie będziemy mogli liczyć w tym roku na napływ turystów zagranicznych.Zasadnicza różnica między sytuacją w słowackich i polskich kurortach polega na tym, że w polskich kurortach klienci mogli rozpocząć ferie zimowe w miniony weekend. Nie otworzymy do tego weekendu.” wyjaśnił Marian Galajda.

„Te tygodnie między wakacjami lub pierwszym tygodniem stycznia są w rzeczywistości taką siłą napędową całego sezonu zimowego, tak świetnym początkiem. Ponieważ będzie tak ograniczony bez dostępnej gastronomii, najprawdopodobniej będzie słaby”. zapewniła Lenka Rusnáková ze Stowarzyszenia Turystyki Tatr Wysokich.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.