Ruszył polski megaprojekt. Na granicy białoruskiej wznosi się mur

Polska rozpoczęła budowę planowanego muru na granicy z Białorusią, który ma chronić kraj przed powodziami nielegalnych imigrantów. Bariera o wysokości 5,5 metra i długości 186 km pokrywa około połowy granicy polsko-białoruskiej. Według informacji serwera Al Jazeera powinien być gotowy w czerwcu.

„Rozpoczęła się budowa ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej” – poinformował na Twitterze polski pogranicznik. „To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej” – dodał do projektu, który ma wzrosnąć do 353 mln euro, czyli dziesięciokrotności budżetu polskiego Ministerstwa Migracji w tym roku. Musi być wyposażony w czujniki ruchu i kamery termowizyjne.

Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, próbowało w zeszłym roku przekroczyć granicę polsko-białoruską.

Polska, a także Litwa i Łotwa oskarżają reżim białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o celowe wysyłanie migrantów na jej terytorium. Rządy tych krajów i innych krajów Unii Europejskiej są przekonane, że jest to „hybrydowa broń” w odwecie za sankcje wobec UE za łamanie praw człowieka i brutalne represje wobec białoruskiej opozycji.

Tysiące osób ubiegających się o azyl zostało złapanych przez polskich pograniczników próbujących przekroczyć polską granicę i odepchniętych przez Białoruś. Dozorca. Setki rodzin ugrzęzło w lasach między krajami i pozostało im zimno. Zginęło co najmniej 19 osób.

Kryzys humanitarny zakończył się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy białoruskie władze eskortowały tysiące azylantów do polskiej granicy.

„Mury nie chronią, ale oddzielają”

Raport dotyczący budowy muru wzbudził obawy o prawa człowieka i środowisko. Pracownicy humanitarni i organizacje charytatywne obawiają się, że ludzie uciekający przed wojną i głodem nie będą mogli ubiegać się o azyl. Wskazują również, że barierą jest przekroczenie chronionego lasu i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Pieniądze te można by wykorzystać do stworzenia i uruchomienia skutecznej i humanitarnej polityki imigracyjnej, recepcyjnej i azylowej” – powiedział. Dozorca Rzecznik Fundacji Ocalenie, która wspiera uchodźców mieszkających w Polsce. „Żaden mur w historii świata nie powstrzymał migracji. To także klęska żywiołowa na Białowieży”.

Granica między Białorusią a Polską przebiega przez Puszczę Białowieską, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z największym w Europie stadem żubrów.

„Mury nie chronią, ale oddzielają. Decyzja o budowie takiego muru na granicy polsko-białoruskiej jest nie tylko nielegalna, ale wiąże się również z ryzykiem nieodwracalnych szkód środowiskowych w jednym z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Polsce i Europie” powiedziała Anna Alboth, członkini Grupy Praw Mniejszości. Członek polskiej sieci organizacji pozarządowych Grupa Granica.

Alboth wezwał polski rząd do inwestowania w rozwój polityki imigracyjnej, która szanuje prawa człowieka, bezpieczeństwo napływających migrantów i mieszkańców oraz ochronę przyrody i zwierząt.

„Naszą intencją jest ograniczenie szkód do minimum” – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalská. „Wycinka drzew jest zminimalizowana. Sam mur budowany jest wzdłuż drogi granicznej” – dodał, dodając, że reporterzy korzystają tylko z istniejących dróg.

Polska zaczęła wzmacniać granicę w związku z presją migracyjną pod koniec sierpnia, kiedy rozpoczęła budowę żelaznego i kolczastego ogrodzenia na granicy białoruskiej.

Ponieważ kryzys migracyjny między Polską a Białorusią zakończył się w zeszłym roku, Polska wysłała do regionu tysiące żołnierzy i policji w celu wzmocnienia straży granicznej. Jednocześnie zamknął obszar przygraniczny dla mediów i organizacji praw człowieka.

Od tego czasu liczba prób przekroczenia granicy gwałtownie spadła, ale nie zatrzymała się całkowicie, wskazuje serwer Al Jazeera. Uchodźcy próbują dokonać coraz bardziej niebezpiecznego przejścia nawet na mrozie.

Polska Straż Graniczna poinformowała we wtorek na Twitterze, że w ciągu ostatnich 24 godzin miało miejsce 17 przejść granicznych. „Odcięli ogrodzenie z drutu ostrzowego i przenieśli się do Polski” – powiedział pogranicznik, dodając, że udało mu się aresztować wszystkich migrantów.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.