Słowacy szturmują sklepy w Polsce i na Węgrzech. Żywność, benzyna i olej napędowy stały się tam radykalnie tańsze

Węgrzy i Polacy kupują hurtem artykuły spożywcze. Źródło: TASR/AP

BRATYSŁAWA – Rosnące ceny, rosnące ceny energii, paliw, materiałów budowlanych, żywności. Sytuacja gospodarcza na Słowacji pogorszyła się od początku stycznia 2022 r., a ponadto oczekuje się kontynuacji wzrostowego trendu inflacji.

Po prostu idź do sklepu po podstawowe artykuły spożywcze i porównanie do zeszłego roku jest niesamowite. Wzrosły np. ceny chleba, mleka, przetworów mlecznych, ale także innych produktów spożywczych. „W grudniu Słowacy zapłacili do 5,8% rok do roku za żywność i napoje bezalkoholowe. Ceny w restauracjach i hotelach wzrosły o 13,2%. W przypadku transportu zanotowano wzrost cen o 13,0% r/r ze względu na kwartalny wzrost cen paliw. Słowacy płacą również 7,8% rok do roku za napoje alkoholowe i tytoń. Potem dochodzą ceny w branży pocztowej i komunikacyjnej ze wzrostem o 6,4%”, potwierdza Eva Sadovská, analityk WOOD & Company. Ceny rosną w całej Europie, ale w krajach sąsiednich zaproponowano już konkretne środki w celu złagodzenia wzrostu cen.

Od 1 lutego na pół roku w Polsce zacznie obowiązywać zerowy VAT na żywność, a VAT na benzynę i olej napędowy spadnie z 23% do 8%. Oznacza to, że jeśli cena benzyny na Słowacji wyniesie 1,46 euro, Polacy zatankują za 1,10 euro. Zaoszczędzisz 18 euro w 50 litrowym zbiorniku w Polsce. Podobnie jest na Węgrzech: od lutego ceny żywności w sklepach będą regulowane w sześciu kategoriach: cukier granulowany, mąka pszenna, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy, pierś z kurczaka i pełne mleko krowie. Ceny powrócą do poziomu sprzed 15 października 2021 r. W naszym kraju jeszcze nic się nie dzieje. Sieci handlowe twierdzą, że dostosowałyby ceny, gdyby rząd obniżył VAT na produkty spożywcze, który jest najwyższy na Słowacji wśród krajów V4 i jeden z najwyższych w UE.

Węgrzy i Polacy kupują hurtem artykuły spożywcze i paliwo. Źródło: Glob.sk/Peter Korcek

Według Ministerstwa Rolnictwa obniżka VAT na żywność ma tylko krótkotrwały efekt. „Z doświadczenia wiemy, że obniżka VAT jest tylko efektem krótkoterminowym, a cena żywności w krótkim czasie powróci do pierwotnego poziomu, a wyższa marża trafi do handlowców”, wyjaśnienie sektora rolnego poprzez monitorowanie zmian konsumpcyjnych cen żywności oraz zmian cen energii w odniesieniu do wpływu na konsumpcyjne ceny żywności. „W ramach fali podwyżek cen i tymczasowego wprowadzenia przez Polskę zerowego podatku VAT na żywność oraz regulacji cen niektórych artykułów spożywczych przez Węgry, Ministerstwo Rolnictwa rozważa wszelkie możliwe środki. Przypominamy jednak, że obszar cen konsumenckich, jak również wysokość podatku VAT nie należą do kompetencji Ministerstwa Rolnictwa”, odnotowane przez Ministerstwo Rolnictwa.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *