Węgry i Polska obniżyły VAT na żywność, Ministerstwo Rolnictwa nie widzi sensu

Według ministerstwa miałoby to tylko krótkotrwały skutek.

Obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT) od produktów spożywczych ma jedynie krótkoterminowy skutek. Departament komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MPRV) Republiki Słowackiej powiedział w odpowiedzi na oświadczenia wiceprzewodniczącego opozycyjnej partii Smer-SD Richarda Takáča, że ​​rządy sąsiednich państw obniżają VAT na żywność, tylko rząd słowacki tego nie robi.

„Wiemy z doświadczenia, że ​​obniżka VAT jest tylko efektem krótkoterminowym, a cena żywności w krótkim czasie powróci do pierwotnego poziomu, a wyższa marża skończy się dla handlowców” – powiedział sektor rolny mający wpływ na konsumenta. Ceny żywności.

„W kontekście fali podwyżek i tymczasowego wprowadzenia przez Polskę zerowego podatku VAT na żywność oraz regulacji wybranych cen żywności przez Węgry, MPRV SR rozważa wszelkie możliwe środki. Przypominamy jednak, że MPRV SR – zaznaczyło Ministerstwo Rolnictwa.

„W tym kontekście zwracamy również uwagę na aktualne zaproszenie 4.2 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Republiki Słowackiej na lata 2014-2020 Wsparcie inwestycyjne dla przetwórstwa/marketingu i/lub rozwoju produktów rolnych. Na ten konkurs przeznaczono 170 mln euro dla poddziałania 4.2 i będą to „trwałe inwestycje w technologie (w szczególności sprzęt, maszyny, aparatura i sprzęt laboratoryjny) oraz inwestycje budowlane w sektorach żywności indywidualnej. Wspierane będą inwestycje w produkcję, magazynowanie i sprzedaż” – dodał MPRV.

Richard Takáč, wiceprzewodniczący partii Smer i członek Komitetu Rady Narodowej Republiki Słowackiej ds. Rolnictwa i Środowiska, powiedział, że „wybuchł wzrost cen, interweniowały sąsiednie państwa, słowacki rząd śpi” .

Według Takáča od lutego Węgry uregulują ceny sześciu wybranych produktów spożywczych. Również od lutego Polska będzie płacić zerowy VAT na żywność, nie mówiąc już o obniżeniu polskiego VAT na benzynę i olej napędowy z 23% do 8%.

BRATYSŁAWA / TASR

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.