Putin chce rozbić NATO, mówi premier: Johnson mówi, że silne państwo nie powinno zastraszać sąsiadów

Jak kontynuuje Morawiecki, instrument agresji w inwigilacji „cesarskie interesy” wszystko może się zdarzyć, w tym rurociąg, migranci czy internet. Jednocześnie wezwała Niemcy do zobowiązania się do zwrotu gazociągu Nord Stream 2 „nie będzie używany jako przedmiot wymuszenia” przez Rosję.

Galeria zdjęć (3)

Boris Johnson i Mateusz Morawiecki
Źródło: SITA / Daniel Leal / Pool przez AP

Według polskiego premiera NATO nie może być zastraszone przez Rosję, a odpowiedzią Kremla jest jedność Sojuszu i militarne wzmocnienie jego wschodniego skrzydła. Johnson podkreślił na konferencji prasowej potrzebę rozładowania napięć wokół Ukrainy. Według niego można to osiągnąć, wycofując swoje wojska z granicy z Ukrainą. „Nie zaakceptujemy świata, w którym silny sąsiad chce zastraszać lub atakować sąsiadów”. Brytyjska BBC zacytowała wypowiedź Johnsona.

Boris Johnson i Mateusz

Galeria zdjęć (3)

Boris Johnson i Mateusz Morawiecki
Źródło: SITA / Daniel Leal / Pool przez AP

Krótko przed Johnsonem do Polski przybył pierwszy z 350 brytyjskich marines, aby wzmocnić brytyjską obecność wojskową w Polsce. Stanowiska muszą znajdować się w południowo-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą. Od 2017 roku w północno-wschodniej Polsce przebywa około 150 brytyjskich żołnierzy w ramach misji prowadzonej przez USA. W grudniu 2021 r. do Polski przyjechało również około 100 brytyjskich inżynierów. Pomagają budować ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej, co powinno uniemożliwić przepływ nielegalnych migrantów z Białorusi.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.